Întrebare recomandată | whitelore00 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa va aflu părerea.
În ultimul timp primim prea multe teme. (Adică 7 pagini la mate 6 la română etc.)
Avem și meditații unde primim de asemenea 6-7 pagini.
Invatam după ora 12 și plecam acasă la ora 7.
Totuși suntem oameni.
Ce vor profesorii... Luăm note mari, suntem atenți...
Credeti ca e normal sa ne încarce profesorii cu atâtea teme?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu numai ca nu este normal, dar pare si ilegal.
Temele tuturor disciplinelor insumate nu pot depasi 2 ore, astfel incat elevul sa nu petreaca la scoala si facand teme mai mult de 8 ore pe zi.

Solutia: parintii, daca au coloana vertebrala si nu sunt genul care sa perie profesorii si sa le cumpere cadouri, sa vorbeasca cu dirigintele, eventual cu directorul. Daca nu se rezolva, sa se mearga mai departe.

Total de acord cu ceea ce a spus Holiday despre incompetenta cadrelor didactice.

Cat despre meditatii, personal nu le vad rostul, mai ales ca asta incurajeaza profesorii sa fie niste trantori cu pretentii in timp ce sunt la program in scolile publice, dar avand in vedere ca parintii sunt cei care platesc, ar trebui sa se simta indreptatiti sa impuna anumite limite, sau macar sa discute modelul de predare.

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Variante:
- nu mai faci meditații (cine te-a pus)
- nu faci temele
- nu faci școală
- vrei să fii valoros, nu te mai plânge și faci ce ți se cere

Alege tu

| Holiday a răspuns:

Evident ca nu este normal. Doar ca multi profesori vor sa compenseze prin teme multe lipsa lor de abilitate de a preda in asa fel incat elevii sa inteleaga materia, lucru care, in capul lor, ar duce la faptul ca elevul, pentru a le rezolva, va studia individual ceea ce nu au reusit ei sa transmita la ore.
In unele tari, in afara de niste proiecte individuale, sau de grup, nu se dau deloc teme pentru acasa, dar sistemul de invatamant din Romania e inca departe de asta...

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"- vrei să fii valoros, nu te mai plânge și faci ce ți se cere"

Elevii din Romania nu sunt cu nimic mai valorosi fata de cei din tarile unde practic nu exista teme pentru acasa. Ba chiar dimpotriva.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Foarte tare!
...și cât stau ăia "din tarile unde practic nu exista teme pentru acasa" la scoală, tot 5 ore? Sau dublu?

Pariez că nici tu nu ți-ai făcut temele

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"multi profesori vor sa compenseze prin teme multe lipsa lor de abilitate de a preda "

ete floșc, e scoasă desigur, tot din puțul gâdirii!

| smekerie123 a răspuns (pentru sierra1):

"-nu mai aci meditiatii (cine te a pus)"

un copil nu poate înțelege mereu de la școală și are nevoie și de meditiatii sau poate părinții îl trimit la meditații nu te ai gândit? răspunsul pe care l ai dat mi se pare foarte inutil

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

In Finlanda, de exemplu, cursurile sunt in general de la 8 la 14. In conditiile in care exista doua pauze de 30 min fiecare, iar restul de 15 minute.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"...ete floșc, e scoasă desigur, tot din puțul gâdirii!"

Explica tu atunci imbecilitatea asta cu temele multe.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

N-am de ce să explic, i-am dat omului câteva variante. El alege!

| sierra1 a răspuns (pentru smekerie123):

"un copil nu poate înțelege mereu de la școală și are nevoie și de meditiatii"

Dacă e cazul tău, ințeleg. Si inutil ești tu mami!

| smekerie123 a răspuns (pentru sierra1):

Vorbeam în general, nu mai jigni ai un comportament irelevant

| sierra1 a răspuns (pentru smekerie123):

~ai un comportament irelevant~

smecherie mamă, prin intrervențiile tale devii tu irelevant

| smekerie123 a răspuns (pentru sierra1):

Deja ducem discutia foarte departe fata de subiect, mai bine o încheiem aici.

| sierra1 a răspuns (pentru Floridori):

"dar pare si ilegal. Temele tuturor disciplinelor insumate nu pot depasi 2 ore"

"Solutia: parintii, ...sa vorbeasca cu dirigintele, eventual cu directorul" (să nu dea teme?!)

"profesorii sa fie niste trantori cu pretentii "

hai pe bune, de unde dreak le scoateți?

ce să zic... mira-m-aș să fi dat și tu pe la școală

| Floridori a răspuns (pentru sierra1):

Exista un Ordin de Ministru din 2016 in acest sens.
Daca doresti, poti cauta informatia.

| helpforyou a răspuns (pentru Floridori):

Perfect de acord.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal.

| whitelore00 explică (pentru sadrian46):

Cel mai bun răspuns big grin

| Holiday a răspuns (pentru Floridori):

"...Cat despre meditatii, personal nu le vad rostul"

Avand in vedere ca Evaluarile Nationale, de exemplu, se dau la aceleasi materii indiferent de profilul liceului pe care vrei sa-l urmezi, uneori sunt necesare daca pur si simplu nu ai abilitatea necesara de a fi cat de cat performant la limba romana, sau matematica. Adica degeaba intentia ta e sa faci un liceu cu specific economic, daca la examen trebuie sa faci distinctia intre un text narativ si unul expozitiv, de exemplu, iar tu pur si simplu nu le poti identifica. Atunci ai nevoie de un ajutor suplimentar care sa te ajute sa iei o nota suficienta pentru intrarea la liceul dorit.

| Floridori a răspuns (pentru Holiday):

Problema este ca parintii platesc niste meditatii in cadrul carora se aprofundeaza niste lectii care ar trebui aprofindate la ora, in scoala.
Cu cat exista mai multi elevi (parinti) dispusi sa plateasca, cu atat profesorii isi vor da interesul mai putin la clasa, preferand sa ia niste bani in plus pentru o munca pentru care deja sunt platiti tot de aceiasi parinti...
Este aceeasi poveste ca si in sistemul medical in care medicii cheama pacientii la cabinetele particulare, folosind diverse scuze, cu toate ca ar putea sa le ofere fix aceleasi servicii in spitalele de stat, fara ca pacientii sa fie nevoiti sa plateasca in plus.

Da, este o tara libera si fiecare are dreptul sa faca ce vrea, atat cel care ofera niste servicii, cat si cel care le achizitioneaza, dar este felul cum vad eu lucrurile.Personal, vad acest sistem al meditatiilor ca o plaga in care victime sunt elevii.Dar nah, fiecare cu propria viziune si opinie...