| RAZVPS a întrebat:

La sfarsitul clasei a8a nu stiam la ce liceu sa merg; iar mama a gasit arhitectura. Coincidenta a fost ca desenul este unul dintre hobby-urile mele. Am intrat la arhitectura cu 8 in ambele examene de admitere, am trecut de clasa a 9a cu note bunicele (adica am avut si un 4 5 6, dar predominant 8 9 10) Acum in clasa a 10a observ ca profilul arhitectura nu mai e chiar cum era odata, pe profesori ii doare de noi, nu am de invatat, nu am teme; de invatat invat doar la modulele care le fac cu un profesor, si la romana ...doar acesti doi profesori chiar isi dau silinta sa ne invete ceva si sa plecam acasa cu cunostinte noi. Problema este ca la un obiect specific profilului, Elemente de Perspectiva, profesorul explica in legea lui acolo, deseneaza linii pe tabla; si ne pune sa rezolvam; si nimeni nu intelege nimic. In clasele mici invatam mult, participam la concursuri unde luam rezultate bune; acum nimic; profesorii vin predau intr-un mod foarte plictisitor si nu intelegi nimic din clasa, concursuri ZERO, in ritmul asta nici nu cred vor intra multi in bag, ce sa mai zic de intrarea la facultatea de arhitectura.

Acum intrebareace as putea face? Nu imi place matematica si fizica; adica la fizica as putea invata, chiar daca nu imi place; in schimb la mate nu, nu suport acele prostii cu logaritmi si chestii de genul asta care nu cred ca ma vor ajuta pe viitor. Voi ce spuneti? Sa ma mut la alt profil? Care ar fi o varianta?

Media mea pe sem 1 este in jur de 7, 90; recunosc ca nu am prea invatat; daca pe profesori nu ii intereseaza, nu teme, nu nimic; intelegeti voi

Precizez ca nu fac absente, belele, chestii de genul asta (daca are vreo relevanta informatia asta)

PS: sunt din Iasi.

1 răspuns:
| coolalexa10 a răspuns:

Muta-te la alt LICEU! SIMPLU!