| Elena_9796 a întrebat:

Bunaa! Am nevoie urgenta de ajutoooorrrr!crying
avem o tema la geografie cu 10 "stiati ca" despre orice tara din africa
am cautat deogramada pe net si nu am gasit.crying
daca puteti sa imi scrieti 10 curiozitati...nu stiu. poate aveti vreo carte sau ceva ca am nevoie disperataaaaa
crying
pana miercuri trebuie sa duc!
va rog ajutooooorrrr
sad

Răspuns Câştigător
| Zăppă a răspuns:

Egipt
Stiati ca?
-Regularitatea şi bogăţia revărsărilor Nilului, precum şi o oarecare izolare este determinată de deşerturile din est şi vest?
-Pe Valea Nilului, strânsă între maluri înalte şi stâncoase, s-a făurit, cu multe milenii înaintea erei noastre o veche civilizaţie a lumii mediteraniene, aceea a Egiptului Antic?
-Primul regat unit a fost fondat de regele Menes, pe la 3200 î. Hr fiind stăpânit de numeroase dinastii aproape trei milenii?
-Ultima dinastie nativă, a căzut sub dominaţia persanilor, în 595 î. Hr?
-Egiptul operează după reformele din 2005 sub un sistem prezidenţial multipartit unde puterea executivă este împarţită între preşedinte şi prim-ministru?
-Egiptul a fost primul stat arab care a încheiat pacea cu Israelul prin semnarea tratatului de pace Israelo-Egiptean la Camp David în 1978?
-In Egiptul contemporan există un oficiu al cenzurei sub privirile căruia trec toate publicaţiile ca şi toate formele de expresie artistică.
-Vegetaţia saracă este alcătuită din specii mediteraneene în nord (palmier, lotus, leandru) şi specii xerofite în deşert?
-Egiptul este cea mai populată ţară a Africii cu o populaţie de apoximativ 78, 5 milioane de persoane?
-Majoritatea populaţiei este concentrată de-a lungul Nilului, fiind în proporţie de 80% de religie islamică, restul fiind creştini?

3 răspunsuri:
| withoutme a răspuns:

In africa, copiii isi dau in cap cu urina de vaca si capata o culoare a parului roscata.la unii exista traditia sa fie taiati, crestati pe toata pielea cu cutitul odata ajunsi la o anumita varsta, pentru a semana cu zeul lor, un crocodil.astea sunt adevarate le-am vazut pe dyscovery.

| KromZ0R a răspuns:

Ideea este vehiculată de preşedintele senegalez Abdoulaye Wade, care a spus că istoria haitienilor, descendenţi ai sclavilor africani, le dă dreptul la o nouă viaţă pe continentul african.

La sumitul anual al Uniunii Africane, desfăşurat la Addis Abeba, participanţii au mai decis să deschidă un cont destinat donaţiilor pentru Haiti, arată Reuters.

"Ţine de datorie, memorie şi solidaritate să creăm în Africa condiţiile necesare haitienilor pentru a se reîntoarce după dezastrul care le-a nenorocit ţara", spune Jean Ping, preşedinte al Uniunii Africane. "De Haiti ne leagă multe lucruri. Este prima republică neagră, care în 1804 promova cu succes eliberarea şi libertatea negrilor", mai adaugă Ping.

Wade a declarat că atât Senegalul, cât şi orice alt stat african, ar trebui să naturalizeze orice haitian care doreşte să capete o nouă naţionalitate şi a cerut adoptarea unui program continental de ajutorare a orfanilor haitieni.

Ideea unui nou stat datează din secolul 19, când a fost creată Liberia, odată cu eliberarea sclavilor din SUA.

| anaima a răspuns:

Nu am gasit ceva de genul "stiati ca:", dar nici nu ma asteptam.
Citeste, de exemplu, din mai multe surse, despre Egipt si poti sa scoti tu informatii interesante si sa le pui de genul "Stiati ca:"...

Stiati ca:
- Egiptul este cea mai populata tara a Africii, cu peste 75. 000. 000 de locuitori
- Capitala Cairo are aceeasi ora cu Bucurestiul (+1 GMT)
- Egiptul este traversat de Nil, cel mai lung fluviu din lume (peste 6000 m)
- Primul arab care a primit vreodata Premiul Nobel pentru Literatura era egitean: Naghib Mahfuz

Daca imi mai vin idei, iti mai scriu, pana atunci, citeste cate ceva si poate te mai gandesti si tu...