| Ana1687 a întrebat:

Bunurile libere și economice sunt aceleași lucruri cu bunurile publice si private sau sunt 4 categorii diferite?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt lucruri /notiuni diferite.
- Bunurile libere - sunt bunurile care nu au propietar (de exemplu: gunoiul adunat de firma de salubritate.
- Bunurile economice - sunt bunuri care au valoare economica (in bani).
- Bunurile publice - sunt bunurile intregii comunitati (de exemplu: cladirea primariei, strazile, parcurile etc.
- Bunurile private - sunt bunurile unor proprietari, persoane fizice sau juridice.