| jonjond a întrebat:

Ca narator, unde sti tot ce se intampla si povestesti la persoana a 3a. Cum este corect sa povestesti :

- Fluturi de toate culorile luminau si dadeau un spectacol.

sau

- Fluturi de toate culorile luminand si dand un spectacol.

Alt exemplu :

- Toate animalele se adaposteau in viziuni.

sau

- Toate animalele se adapostesc in vizuini.

Poti folosi ambele moduri intr-o poveste? Sau se merge doar pe o varianta toata povestea? Dau funda si multumesc.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Poti folosi ce vrei tu, asta se numeste stilistica si chiar autorii consacrati cauta stiluri noi de exprimare. Ceea ce e important este sa scrii corect sintactic, semantic si logic in limba in care scrii cartea, de exemplu al doilea paragraf: "Fluturi de toate culorile luminand si dand un spectacol." nu este propozitie (verbele sunt in gerunziu, mod nepersonal si nepredicativ), deci nu trebuie sa se incheie cu punct pentru ca nu e logic asa, ci cu virgula, asteptand si predicatul, de asemenea tine cont de coerenta timpurilor verbale: "Vazuse cainele, dar nici nu va sti ce-l asteaptase." e complet gresit, nu poti sa sari asa din trecut in viitor si dupa aia din nou in trecut. In cazul naratorului, de obicei acesta se pozitioneaza temporal fata de evenimentele narate inca de la inceputul operei si sta asa pina la sfarsit, astfel incat daca incepe naratiunea cu: "A fost odata ca niciodata..." atunci povestea se termina cu: "... si au trait fericiti pina la adanci batrineti.", toata povestea se intampla in trecut, iar naratorul se pozitioneaza in timpul cititorului (prezentul cititorului nu al scriitorului cartii).
PS: nu e "sti tot ce se intampla" ci "stii tot ce se intampla", sper ca e o greseala de taste, ca altfel tot demersul de mai sus este fara sens.

| jonjond explică (pentru StefanKogut):

Imi plac genul de carti fantasy. Stapanul Inelelor, Roata Timpului, Urzeala Tronurilor etc. Si cateva de Stephen King. Cert este ca am o idee buna si o poveste captivanta. O lume creata de mine, la fel si semintia din care fac parte personajele. Pana si infatisarile sunt diferite de ce s-a mai vazut si citit pana acum. Stapanul Inelelor am citit-o de cateva ori si nu ma pot satura de ea. Si m-am gandit ca daca Tolkien a creat o lume a lui, de ce sa nu creez si eu una a mea. Dar probabil ca inca ma bate chestia asta cu scrisul, exprimare corecta si alte lucruri. Am scris doar un capitol, dar probabil ca am sa renunt. Multumesc pentru raspuns. Salut!

| StefanKogut a răspuns (pentru jonjond):

Nu renunta! de ce sa renunti. Continua!

| Kaℓi a răspuns (pentru jonjond):

Nu trebuie sa renunti, dar o idee, mai ales daca e buna, trebuie "dospita", e pacat sa o risipesti pana nu te simti pregatit sa o transpui in forma corecta.
Oricum, exista editori care corecteaza greselile de genul asta.

| jonjond explică (pentru Kaℓi):

Multumesc frumos pentru sfaturi si incurajari. Inseamna foarte mult pentru mine. Va voi trimite prin posta amandurora "Kali" si "StefanKogut". Cand va fi gata din toate punctele de vedere. Gratis bineinteles. Si sper ca o sa mai fiti pe aici. Salut!

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Lucrurile astea le "inveti" citind foarte mult. Sau, presupunand ca oricum citesti foarte mult, inveti fiind atent la astfel de subtilitati.
Ideea e ca trebuie sa citesti. Nu sa scrii, nu inca.
Nu suna bine nicio expresie. E saracacioasa, chiar daca imaginea pare luxurianta. O varianta ar fi "Fluturi de toate culorile luminau aerul (sau noaptea, gradina etc), dand un spectacol feeric" - asa poti folosi si gerunziul ala care altfel e destul de suparator.
Dar, mai bine citeste happy

| Aretha a răspuns:

1.a,2.a