| pierduta a întrebat:

CAE, IELTS sau TOEFL? Care credeti ca este mai accesibil?

2 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

IELTS.Mi se pare cel mai ok si din punct de vedere financiar, dar si din punct de vedere al structurii.

| justanotheruser99 a răspuns:

CAE e cel mai accesibil, are centre de examen aproape in toate orasele din Romania.
Pe de alta parte, CAE e valabil doar in UE, si ai nevoie de A daca vrei sa il poti folosi la ceva.
IELTS e recunoscut in toata lumea, mai putin SUA.
Americanii prefera TOEFL, iar asta e valabil in special in State, Europa si Australia.
Din punct de vedere financiar, CAE e destul de scump, dar daca esti la un profil cu bilingv engleza ai o reducere de 50 de lei (Pretul ar veni undeva pe la 680 de lei, insa e valabil toata viata). IELTS e in jur de 750 de lei (cu valabilitate de 2 ani), iar TOEFL e 650 de lei (valabil 3 sau 4 ani, nu mai tin minte). In functie de ce ai nevoie trebuie sa alegi examenul pe care vrei sa il dai. De exemplu daca e pentru facultate (in strainatete, Europa) iti sugerez IELTS, dar daca e doar pentru dosar (aici in tara) te sfatuiesc sa dai CAE, e valabil toata viata.
Pentru mai multe detalii ai putea sa citesti de aici cate ceva:
http://adevarul.ro/......index.html