| insane22 a întrebat:

Cambridge, Toefl sau Ielts? Care este cel mai recomandat?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Depinde pentru ce intentionezi sa-l folosesti. IELTS este mai util atunci cand vrei sa pleci la studii in afara, are un format ceva mai simplu si un grad de dificultate mai scazut fata de Cambridge. Cambridge-ul este folositor atunci cand vrei sa lucrezi intr-un domeniu cum ar fi traducerile si este mai dificil decat IELTS-ul. In orice caz, ambele sunt utile si nu e o regula ce am spus mai sus, doar ca asa am inteles de la alte persoane (si am dat si eu Cambridge-ul acum un an). Despre Toefl nu stiu nimic.

| Zeekon a răspuns:

Am dat Cambridge FCE pe 1 iunie. Este foarte usor, insa dureaza enorm, am fost in examen de la 8 dimineata pana la 15:13 dupa masa. Costa destul de mult, insa avantajele unui certificat sunt uriase.