| OnlyDga a întrebat:

Cam ce salariu are un profesor de inceput si cu timpul in Romania? Pe gimnaziu, liceu si universitar.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la 2000 pana la 3500 lei, depinzand de nivelul la care sunt, experienta si anii lucarti in invatamant.

| Frank51 a răspuns:

Salariu infect. Profesorii ar trebui să fie motivați ca medicii, altfel ar merge treaba și sunt convins că s-ar vedea rezultate foarte rapid. Salariul debutant este ~2500 și poate ajunge la 4000 după toate gradele și 20 de ani vechime.

Extrem de puțin părerea mea, eu deja iau salariul unui profesor cu 20 de ani vechime, nu ai cum să fii motivat să mai fii profesor în ziua de azi.