| dreamgirl_2603 a întrebat:

Cancer la sistemul limfatic. Ce stiti despre asta? imi puteti spune cauze?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Nu se stiu cauzele, sau mai exact, nu sunt cauze concrete declansatoare ale cancerului in general.Se spune ca totusi,ca si factori principali,ar fi factorul genetic,impreuna cu o suma de conjuncturi ale vietii de zi cu zi: O alimentatie nesanatoasa,stres,mediu poluant, fumat, si altele.Adevarat este insa ca varsta la care cancerul se declanseaza a scazut foarte mult in ultimii zece ani, media de azi fiind de 30-40 de ani ca si varsta.
cancerul la sistemul limfatic se numeste Limfom. Exista 2 tipuri principale de limfoae, Limfomul Hodgkin si limfomul non-Hodgkin.Astea sunt raspandite in principal la tineri. Difera intr-e ele ca si rapiditate de raspandire si dificultate la tratament.In rest, mai sunt si alte tipuri de limfoame.