| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut camila in Egipt?

17 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca-mi aduc bine aminte,in templele egiptene,pe obeliscurile lor erau hieroglife cu numele multor animale:cainele,pisica,calul, s.a,.dar nicio imagine cu camile; poate ca acest animal, astazi atat de prezent in satele si orasele egiptene a fost adus acolo din Asia de catre musulmani, odata cu cucerirea Egiptului Antic, smuls Imperiului bizantin.Dar nu e decat o presupunere.

| Anonymus314 a răspuns:

La inceptutul lumii.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Ba nu.Nu au existat intotdeauna camile in Egipt... au fost aduse intr-un an anume si as vrea sa stiu care... straight face daca nu stii nu raspunde.

| Cosminovici18 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai si tu numele meu?

| anonim_4396 explică (pentru Cosminovici18):

Raspunzi numai ca sa te bagi in seama? Pentru ca nu vad ca raspunsul tau sa aiba vreo legatura cu intrebarea mea.

Si nu, nu am numele tau.winkingTe cheama xJelliSkittles?

| Cosminovici18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la numele de Skittles de dupa xJelliwinking

| anonim_4396 explică (pentru Cosminovici18):

Am inteles si eu la ce te refereai nu sunt batuta in cap.

| Cosminovici18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ti-am raspuns la intrebare ca asa ai zis sa nu ne bagam aiurea in seama daca nu raspundem intrebarii tale!

| anonim_4396 explică (pentru Cosminovici18):

Multumesc!

| Cosminovici18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca o chestie sa stii ca nu te condamn ca ai si tu Skittles la nume doar te-am intrebat ca sa stiu daca l-ai copiat de la mine sau l-ai pus inaintea mea!winking Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Cosminovici18):

Nu l-am copiat.Crede-ma ca e prima data cand te vad pe site.

| Anonymus314 a răspuns:

Bun,ne spui si noua unde erau camilele inainte?

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Asta nu ma intereseaza.Proful de istorie a spus sa ne interesam cand au aparut camilele in Egipt pentru un punct in plus, ok? Cum hicksosii au adus calul ...camila trebuie sa apara si ea de undeva. nu?

Daca nu stii poti sa nu mai raspunzi.

| Cosminovici18 a răspuns:

Sub forma domestică ambele specii de cămile sunt răspândite pe un areal întins în Africa și Asia, dromaderul fiind răspândit în Africa de Nord, Arabia, iar cămila bactriană în regiunile din Asia Centrală (Manciuria, Asia Mică). Numărul populației de cămile este apreciată la cca. 19 milioane, din care 14, 5 milioane trăiesc în Africa (numai în Somalia trăiesc 7 milioane și în Sudan 3 milioane de cămile). În iunie 2011, numărul de cămile sălbatice din Australia era de 1, 2 milioane de capete și creștea de două ori la fiecare șapte ani. Cămilele au fost aduse de către britanici în Australia din India la jumătatea secolului 19 pentru transportul mărfurilor în deșert. În secolul 20, cămilele și-au pierdut rolul în transporturi și au fost lăsate în libertate.

| AndreiGabi a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83mil%C4%83
"Cămilele au fost aduse de către britanici în Australia din India la jumătatea secolului 19 pentru transportul mărfurilor în deșert."

| nustiunustiu a răspuns:

Nu stiu...dar cred ca a aparut odata ca primele vietuitoare de pe pamant. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba deci va rog eu nu mai raspundeti daca nu intelegeti la ce ma refer sau nu stiti raspunsul...