| SunnyDay79 a întrebat:

Cand au aparut mijloacele de comunicare in masa?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În epoca de piatră, cînd Fred a bătut cu pumnul în masă ( o lespede de piatră) şi a cerut să i se aducă mîncarea.

| zdrangoi a răspuns:

Telegraful : 1837 - Morse
Telefonul : 1876 - Bell
Telegraful fara fir : 1895 - Marconi
Radioul : 1905 - Fleming
Televizorul : 1927 - Farnsworth
Televiziunea color : 1951 - Goldmark
Telefon mobil : 1973 - Cooper
Internet (TCP/IP :Transmission Control Protocol și Internet Protocol) : 1965

| valentingb a răspuns:

Probabil odata cu inventarea focului (a metodelor de aprindere a focului) pentru ca Marele Zid Chinezesc avea din loc in loc paznici, care la sesizarea unui pericol, dadeau foc la niste materiale care pentru asta erau acolo. Focul era vazut de la distanta, si se aprindea altul, si altul, si altul, pana la garnizoana, care pornea in directia focului, sa apere granita.
Aceeasi tehnica era folosita si pe vremea lui Stefan, in Moldova, si probabil in toate tarile romanesti, dar nu-s sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| LIN2010 a răspuns:

Poti sa-ti faci o idee citind aici http://www.umk.ro/....../curs1.pdf

| raresm99 a răspuns:

Pe la 1700 odata cu inventare tiparului