| AvalohAlyn a întrebat:

Cand este in general deschiderea anului scolar? La ce ora? 8, 9 sau 10 dimineata? Si practic marti 15 septembrie incep propriu zis cursurile la liceu nu?

9 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Depinde de fiecare scoala... dar in general este ori la 9, ori la 10.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cursurile preuniversitare ( clasele 1-12 ) încep în 14 septembrie 2015!
În general, cursurile ar trebui să înceapă la ora 8 dimineaţa; dar, de obicei, Festivitatea de deschidere este la ora 9-10;)
Asta în cazul unităţilor unde Festivitatea de deschidere nu are loc Vineri sau Sâmbătă...

Vezi structura anului şcolar 2015-2016 în O.M.E.N. nr. 4496/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ora de deschidere ar trebui sa fie afisat la avizierul scolii respective.

| Eastwood a răspuns:

Incepe la ora 9:30 ceva de genu iar in data de 15 te prezinti la clasa, cunosti dirigintele, va da un orar provizoriu!

| CristinaSNC a răspuns:

Depinde de fiecare liceu. Pe 14 este ziua cu ceremonia de deschidere a anului scolar iar pe 15 se incep cursurile.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Pe 14 este deschidere iar pe 15 ti se prezinta profesorii (daca sunt noi) si in principiu in primna saptamana doar vorbiti.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Luni se împart manualele și da marți se fac cursurile propriu zise dar se face mai mult recapitulare pentru testele predictive, de obicei deschiderea este pe la 9-10 cam asa dar toti merg la 8

| Soka577 a răspuns:

Pe la 9:30

| ELO a răspuns:

De obicei, deschiderea incepe la ora 9, dar depinde de fiecare scoala in parte si pe 15 septembrie da, teoretic, incep cursurile, dar niciodata nu se fac ore in prima zi de scoala; atunci se dau manualele, eventual orarul.