| MadduM a întrebat:

Cand este un cutremur, din propria experienta, unde e bine sa te adapostesti? Din cate am aflat, nu e bine sub tocul usii chiar daca am auzit de mai multe ori ca este.
Daca langa pat, unde? In fata lui sau intr-o parte?
Astept pareri proprii, nu copy-paste de pe net.

4 răspunsuri:
| Altair92 a răspuns:

Un studiu realizat cu vreo cativa ani in urma a demonstrat ca in caz de cutremur este bine sa te adapostesti langa un obiect mare, masiv. Personal sunt de acord cu ideea, dar acum au aparut si contraargumente referitor la aceasta teorie:P http://112adevarul.blogspot.com/......remur.html

| KaterinaPetrova a răspuns:

Poate sub o masa sau birou:d sub tocul usii de ce nu este bine?:d

| soricori a răspuns:

Pai se mai poate si sub masa ca daca vine un cutremur cine stie poate cade ceva de sus si sa nu se intample ceva, si la pat nu e asa binebig grin fundita?

| DjKoRaL a răspuns:

Depinde unde te afli... Daca stai la Sat cel mai bine este sa stai sub cerul liber[doar nu iti cade vreo stea in caplaughing], dar daca stai la oras cred ca cel mai sigur este sa te adapostesti sub o masa solida ca structura sau sub un birou.big grin