| tagg a întrebat:

Cand folosim " la " si cand folosim " l-a " ....va rog si niste exemple daca ati putea sa imi dati!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"la" (legat) este prepozitie.
"l-a" ("l-" pronume personal, iar "a" e element constitutiv al unui verb.
Maine merg "la" scoala (prepozitie) (arata directia, in acest caz)
"L-a" certat mama ca nu si-a facut temele. ("l-" tine locul lui "pe el").
"L-a" vazut ("pe el") culegand struguri.
Ori de cate ori "a" din constructia "l-a" poate intra in alcatuirea unui verb ("l-a" chemat/strigat/crezut/cautat/sarutat"), "l-a" se scrie cu cratima.
Poti face proba, asa cum am aratat mai sus, adaugand "pe el".
'El merge "la" bunica.' Pot pune aici si "pe el"? Cu siguranta nu!
Dar in cazul: 'L-a' auzit cum plange? (L-a auzit - pe el - cum plange). In acest caz e posibil si trebuie scris cu cratima.
Sper ca m-am facut inteles.

10 răspunsuri:
| AlexanderChristianFenty a răspuns:

La '' am plecat la magazin''-prepozitie sau cuvant de legatura.
L-a '' L-a vazut cineva?'' -atunci cand e pronume.

| Stitch92 a răspuns:

L-a: L-a vazut Mihai.
Se poate citi "A vazut Mihai."
La:Mergem la mare.
Aici nu pot spune "Mergem a mare."
A, incercat prin exemple.

| cooldreams a răspuns:

La este prepoziţie care indică direcţia (la munte, mare, şcoală, circ, avion etc.). L-a este prescutarea de LA "il a". De exemplu nu zici: Ta-su îl a bătut. Zici: Ta-su l-a bătut, ca sună mai bine, mai ales ca noi vorbim repede si prescurtam adesea.
Ai cumva temă şi ţi-ai amintit de ea pe ultima sută de metri?

| RubikSD a răspuns:

Raspunsu' meu:

"La" se foloseste inainte de un substantiv (un loc, de ex.)
-la mine- -la mama- -la loc-

"L-a" se folosesteinaintea unui verb (a-ul e de la verb, ex: a prins)
-l-a prins- -l-ai luat-...

| silvipisicutza a răspuns:

"la" folosim cand dupa el se afla un substantiv (ex: la magazin, la Ana). "l-a" folosim cand dupa el se afla un verb (ex: l-a ajutat, etc).

| Blade82 a răspuns:

Ma duc la somn.
L-a rupt in bucati.

| mimikafrumusika a răspuns:

,,La,, folosim cand ne referim la un anumit loc de exemplu la bunica, la magazin, la ....etc.,,L-a,, folosim de urmat de un verb la participiu,, l-a urmat, l-a gasit(pe el il, l-a urmat/gasit, l fiind forma scurta a pronumelui personal,, el,,

| BlackCinnamon a răspuns:

La mama acaca
l-a ajutat sa treaca.

| Prettygirl99 a răspuns:

Buna uite exact asa:
ex: Astazi am fost la magazin.
ex: Pe el l-a muscat un caine.
Sper ca ti-am fost de folos!

| tagg explică:

Nu am tema, ma pregatesc de testarea initiala ...multumesc pentru raspunsuri!