| maria11579 a întrebat:

Cand intr-un exercitiu se spune: "Noteaza cuvintele care contin grupuri de sunete.", inseamna ca trebuie sa scriu cuvintele cu grupurile de sunete "ce", "ci", "ghe", "ghi"?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Daca esti in clasele I-IV, atunci da : ce, ci, ghe, ghi, ge, gi, che, chi
Daca esti in clasele V-VIII, grupurile de sunete sunt: diftongul, triftongul si hiatul. Bafta

4 răspunsuri:
| florinell a răspuns:

Da, daca scrie sa le notezi, atunci trebuie sa scrii cuvintele care contin grupuri de sunete, si anume vocale, semivocale si consoane, ce ai scris tu(ce, ci, ghe, ghi)si mai sunt 18, sunt consoane, dar sunete pot fi si vocalele(a, ă, â (î), e, i, o, u), si semivocalele( e, i, o, u )Succes!

| aaaa12345 a răspuns:

Esti in clasa a 3 a cu siguranta sau a doua mai tare in a doua da asta trebuie

| ILied a răspuns:

Da! Si mai sunt si alte grupuri: ge, gi, che, chi.

| Aly_1795 a răspuns:

Da.

Cercei
Ghete
ghiozdan
Cirese
etc.