| anonim_4396 a întrebat:

Cand se fac inscrierile pentru bac(pentru cei care au absolvit liceul anul trecut)?

6 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Anexa la ordinul MECTS nr. 5218/29.08.2011, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat - 2012
CALENDARUL
examenului de bacalaureat – 2012
Sesiunea iunie-iulie 2012
28 – 30 mai 2012 Înscrierea candidatilor la prima sesiune de examen
1 iunie 2012 Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
11 - 13 iunie 2012 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala în

limba româna – proba A
13 - 15 iunie 2012 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare
orala în limba materna – proba B
18 – 22 iunie 2012 Evaluarea competentelor digitale – proba D
25 - 27 iunie 2012 Evaluarea competentelor lingvistice într-o limba de circulație
internaționala – proba C
2 iulie 2012 Limba si literatura româna – proba E)a) – proba scrisa
3 iulie 2012 Limba si literatura materna – proba E)b) – proba scrisa
4 iulie 2012 Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – proba scrisa
6 iulie 2012 Proba la alegere a profilului si specializarii – proba E)d) –
proba scrisa
8 iulie 2012 Afisarea rezultatelor
9 iulie 2012 Depunerea contestatiilor (orele 08:00 – 12:00)
10 -12 iulie 2012 Rezolvarea contestatiilor
13 iulie 2012 Afisarea rezultatelor finale
Sesiunea august-septembrie 2012
16 – 20 iulie 2012 Înscrierea candidatilor la a doua sesiune de examen
20-21 august 2012 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala în
limba româna – proba A
20-22 august 2012 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala în
limba materna – proba B
21 -22 august 2012 Evaluarea competentelor lingvistice într-o limba de circulație
internaționala – proba C
23 - 24 august 2012 Evaluarea competentelor digitale – proba D
27 august 2012 Limba si literatura româna – proba E)a) – proba scrisa
28 august 2012 Limba si literatura materna – proba E)b) – proba scrisa
29 august 2012 Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – proba scrisa
31 august 2012 Proba la alegere a profilului si specializarii – proba E)d) –
proba scrisa
2 septembrie 2012 Afisarea rezultatelor (pâna la orele 16:00) si depunerea
contestatiilor (orele 16:00 – 20:00)
3-4 septembrie 2012 Rezolvarea contestatiilor
5 septembrie 2012 Afisarea rezultatelor finale
Nota: La solicitarea comisiilor de bacalaureat judetene/a municipiului Bucuresti sau din proprie initiativa, Comisia Nationala de Bacalaureat poate aproba prelungirea perioadelor de sustinere a probelor de evaluare a competentelor digitale sau lingvistice.

| ioanionel a răspuns:

In ordinul MECTS nr. 5218/29.08.2011 nu se prevad alte termene si conditii pentru cei care au finalizat studile in ani anteriori.

| Estera123 a răspuns:

Vorbeste in numele tau laughing. Chiar daca a fost un Bac groaznic, au fost persoane care l-au luat. Putine, dar au fost. Poate anul asta ridica ei standardul.

| Estera123 a răspuns:

'Au fost subiecte care nu erau in programa' iti spune ceva? Si nu o spun eu, ci tocilara clasei mele.

| Estera123 a răspuns:

Nu am inteles de ce te-ai enervatlaughing. Eu nu am spus ce inseamna pentru mine un tocilar, ai dedus singur, asa ca te las sa crezi ce vrei.

| JosephStalin a răspuns:

Frate sunt ca la toți
ai bușit tare și tu anul trecut?