| Alin_2237 a întrebat:

Cand se pune pronumele "EN" si pronumele "Y" in franceza?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

EN inlocuieste un complement precedat de prepozitiile de, du, de la, de l', d' sau des.
Ex.: -Manges-tu des pommes?
- Oui, j'EN mange.
Y inlocuieste un complement precedat de prepozitiile à, à la, au, à l' sau aux.
Ex.:-Vas-tu à l'école?
- Oui, j'Y vais.
De asemenea, folosesti EN pentru directia DIN care vii si folosesti Y pentru directia SPRE care te duci.

9 răspunsuri:
| ExpertHost a răspuns:

Nu sunt profesor dar, ultima fraza sincer, m-ar mira sa fie "universal valabila". Cum spui ca merg de la A la B? folosind Y-ul respectiv? ". de A a B". EN - se poate folosi pentru gerunziu (parca asta ehee hee ) En partent de A vers B. etc etc. EN si Y, in exemplele date de tine sunt pentru a accentua afirmatia respectiva. Tehnic (dpdv gramatical) nu sunt in stare sa explic corect dar "simt" franceza thumbs up Am cativa ani petrecuti acolo (...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EN si Y inlocuiesc substantive precedate
ex: Je mange des Orange
rasp:J en mange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Y se foloseste dupa a[la]sau cand e complement de loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Y se foloseste dupa a[la]sau cand e complement de loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

En-inlocuieste subst precedate de prep (du, de, de la, de l", des)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Y-inlocuieste subst percedate de (a, au, aux) iar EN-Y stau in fata unui verb

Alte răspunsuri