| anonim_4396 a întrebat:

Cand se scrie -ti, adica ati* de ce nu a-ti*, sau scrieti* de ce nu scrie-ti*? o.O

3 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

'' Scrieţi '' se scrie atunci când spui la plural. De exemplu : Voi scrieţi tema mâine. ''
Şi scrie-ţi se scrie atunci când te referi la o singură persoană. De exemplu : Scrie-ţi acum tema, dacă vrei să ieşi afară.
Sănătate!

| slenderica a răspuns:

Cel mai usor e sa le pui invers.
iti scrii = scrie-ti.
a iti = a-ti.

voi scrieti
voi ati fost.
a-ti face temele e bine.

| R0VER a răspuns:

1. [ scrieți si scrie-ți ]
e greșit "SCRIE-ȚI" când ai în vedere persoana a doua plural voi.
corect este: voi SCRIEȚI.
pui cratimă, numai in urmatorul context, ex: "SCRIE-ȚI măi, tema aia odată!"

2. [ ați și a-ți ]
le folosim in urmatorul context: "hei, unde AȚI fost pana la ora asta?" - la fel, persoana a doua plural
"voi AȚI terminat curățenia acolo?"
și la fel, pui cratimă, numai în următorul context, ex: "A-ȚI prescrie o rețetă singur, e nerecomandabil dacă nu ai cunoștințe medicale!"