| liceu a întrebat:

Cand trebuie sa se depuna dosarele de inscriere la liceu trebuie ca actele sa fie cele originale sau copie dupa ele?

si e neaparat sa vina si un parinte? sau pot sa mearga doar elevii, dar sa aiba buletinele parintilor?

funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unele sunt originale si altele in copie legalizata. Cererea de inscriere, actele de studii (adeverinta, foaia matricola) si certificatul medical se depun in original, certificatul de nastere si cartea de identitate se depun in copie legalizata.
Este obligatorie prezenta unui parinte, trebuie sa semneze cererea de inscriere.
Daca nu poate fi prezent un parinte (ambii lipsesc din tara sau alte situatii) atunci inscrierea se poate face si de o alta persoana majora dar numai cu procura speciala data de parintii, in care sa fie prevazut expres ca persoana respectiva este imputernicita pentru inscrierea ta la liceu.

| liceu explică (pentru Ioandelasal):

Frati/surori? pot sa vina in locul parintilor? daca au peste 18 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru liceu):

Da, dar numai daca are procura speciala aratata in prima postare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În perioada 17 iulie-25 iulie 2014 trebuie să mergi ( însoţit de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat!

Vezi "Calendarul admiterii 2014" la linkul :
http://www.isjtl.edu.ro/......202014.pdf

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Toate cele bune.

| ℓανιηια a răspuns:

Depui incepand de maine pana pe 25 iulie. Actele necesare ti le da scoala unde ai invatat 8 ani de zile.Doar dupa buletin trebuie sa ai copie.Trebuie sa vina neaparat si un parinte.
O zi Buna!