| Mariusica369 a întrebat:

Cand un sistem are solutie unica?(sau este compatibil determinat)?

3 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Sistemul de ecuatii este compatibil determinat daca si numai daca dreptele d1 si d2(asociate ecuatiilor, d1- pentru prima ecuatie din sistem, d2- pentru a doua ec.din s.) sunt concurente(se intalnesc in acelasi punct).

| DisturbeDd a răspuns:

Da

| ccnv a răspuns:

Cand graficul sau descrie doua drepte concurente (=au un punct comun si coordonatete lui sunt solutii ale ambelor ecuatii, pe scurt solutia sistemului).