| alex495 a întrebat:

Cand va fi urmatoarea eclipsa totala solara vizibila din Romania?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Blastphemy a răspuns:

Trebuie amintite aici cateva eclipse mai speciale.

Eclipsa totala de Soare din 3 septembrie 2081 este vizibila din sud-vestul si sudul Romaniei, in Sighet fiind doar partiala.

Eclipsa din 13 iulie 2075 este una partiala foarte mare pentru ca la granita nord-vestica a tarii, in judetul Satu-Mare pata de umbra (limita sudica) va patrunde pe teritoriul Romaniei pe cativa km, iar acolo eclipsa va fi inelara.

Eclipsa din 7 februarie 2092 este vizibila ca eclipsa partiala doar in vestul tarii (judetele Arad, Timis si Caras Severin), chiar la apusul Soarelui

Eclipsa din 23 iulie 2093 este inelara pentru nordul si estul Romaniei.
Vezi mai multe: http://www.astro-info.ro/eclipse/se2100.html

| alex495 explică (pentru Blastphemy):

In 2032 ce tip de eclipsa solara va fi? Ca pe astea nu le apuc rolling on the floor

| Blastphemy a răspuns (pentru alex495):

Nu cred că va fi vizibilă la noi din ce-am văzut pe net.

| ionutdan12345 a răspuns:

Va fi in 2032