| RorySan a întrebat:

Cand vreau sa scriu cv gen o carte ma pricep am inspiratie
dar nu ma descurc cu vorbirea directa si indirecta ma ajuta cineva cu niste explicatii va rog
multumesc

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Daca vrei sa scrii o carte, prima data trebuie sa stii foarte bine gramatica apoi literatura. Sa stii sa te exprimi si sa folosesti cuvintele unde trebuie, plus semnele de punctuatie.

| Wøodenpints a răspuns:

Vorbirea directă și indirectă sunt cele mai mici probleme ale tale.
Tu nu știi să folosești nici măcar virgula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Directa : Ciobanul paste oile
Indirecta : Oile au fost pascute de cioban

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e o reteta pentru chestia asta. Cu cat scrii mai mult, cu atat mai bine inveti sa o faci.