| Andreidașchevici112 a întrebat:

Căpșună este legumă oare, eu cred că este legumă deoarece fructele au sâmburi înăuntrul fructului iar căpșună are semințele pe fruct. Ce părere aveți? Dau funda

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dpdv biologic, majoritatea legumelor sunt tot fructe.

| Mosotti a răspuns:

Nu e leguma, este fruct, fructele-s dulci, legumele nu, asta e diferenta intre ele.
Nu e neaparat nevoie ca toate fructele sa aiba samburi inauntru! Deci si capsunile-s fructe. Nu conteaza unde au semintele.
Ce, bananele-s legume? Ca alea n-au samburi in ele. Sunt fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fragaria este un gen de plante cu flori din familia trandafirului, Rosaceae, cunoscut sub numele de căpșună pentru fructele lor comestibile. Există mai mult de 20 de specii descrise și multe soiuri hibride." - Wikipedia