| HerculePoirot a întrebat:

Caragiale este cel mai mare dramaturg al tuturor timpurilor sau doar din istoria literaturii române?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E al literaturii române, evident. Și asta pentru că Eugen Ionescu și-a scris opera în franceză. happy

26 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Caragiale este cel mai mare dramaturg al tuturor timpurilor lui de pe meleagurile lui

| LoveSleep a răspuns:

De parcă "un român" și "cel mai" ar merge într-o propoziție.
"Un român este cel mai pro st om din lume, scrie revista OneShot, după un studiu amănunțit făcut de oamenii de știință americani. Cei testați au fost "românul", care reprezenta România și un papagal, care reprezenta "lumea". Oamenii de știință susțin că papagalul putea să bată 2 români la testul acela, dar a zis că nu ne umilește așa rău". Sursa, www.protv.ro.
Îmi cer scuze, m-am înșelat.

| OldSoul a răspuns:

O fi el mare dramaturg, dar nu-si merita distinctia.
La ce drame vezi la tv la "Ochii din umbra", "Lectii de viata", si alte emisiuni de acest gen, el e mic copil in comparatie cu aia de au scris acele scenarii ale emisiunilor respective.

| johnnny123 a răspuns:

Sigur că al tuturor timpurilor, pentru că România este centrul culturii universale...

Lăsând gluma la o parte, îți spun ceva numele de Shakespeare, Eschil, Sofocle, Cehov, Moliere, Voltaire, Goethe?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Funda pentru: NuGaseamNumeLiber

| JackR a răspuns:

Au mai fost cativa care au scris teatru: Shakespeare, Corneille, Moliere, Marivaux, George Bernard Shaw, Brecht etc. Caragiale pare un pitic, prin comparatie. (Asta fara reduce valoarea operei).

| anonim_4396 a răspuns (pentru JackR):

Beckett, să nu uităm. big grin

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, bineinteles ca nu, dar am dat cateva nume, fara pretentia de a scrie o lista completa. Altfel oamenii astia de la TPU ar fi avut nevoie de un upgrade la spatiul de stocare!winking

| BlueDark a răspuns:

Nuuu,Doamne...Pana sa moara, pe Caragiale il stia numai maica-sa... Dupa aia a inceput sa bantuie examenele copiilor.De ce a ajuns aici? Pai simplu:s-a gasit un prof mai destept care nu mai citise un banc la viata lui.Cand a rasfoit si el saracu' niste pagini din "Dl Goe" i s-a parut c-a picat in rai.
Un dramaturg adevarat a fost Shakespeare.Ionel al nostru e mic copil pe langa dansul.

| JackR a răspuns (pentru BlueDark):

Hei, usurel! Esti putintel "pe langa" subiect. Chiar daca nu este "cel mai mare dramaturg al tuturor timpurilor", Caragiale a fost apreciat pe deplin, cata vreme era in viata. Printre multele elogii care i s-au adus, a fost si un premiu special al Teatrului National din Bucuresti, decernat de o comisie formata, printre altii, din Alecsandri, Hasdeu si Titu Maiorescu. Asa ca, il mai cunosteau si altii, in afara de maica-sa!

P.S. "Dl. Goe" este o schita, nu o opera dramatica!winking

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru JackR):

Si cand te gandesti ca subsemnatul e profesor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JackR):

Pot să pun pariu că nici din Shakespeare, nici din Caragiale, n-a citit vreo pagină. big grin

| JackR a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Acu' ce sa zic... Daca esti profesor de chimie, nu-i problema. Altfel, daca esti profesor de romana, imi cer scuze ca am calcat in "gradina" ta! happy

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

N-am zis ca e opera dramatica, stai asa laughing
Am dat un exemplu.Crezi ca eu nu le-am citit cand eram elev?!
E drept ca poate e cel mai mare dramaturg roman.Si atat.

| BlueDark a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Da,asta e parerea mea...Scoala noastra nu mai pregateste pentru viata oamenii.Ii face robotei, in care baga o gramade deinformatii inutile.
Vorbeam deunazi cu un prof.de romana de la mine de la scoala...Se plangea ca elevii nu invata, ca vin examenele si ca sunt unii care nu pot sa retina definitia nu stiu carei opere...
Adevarul este ca niciodata in viata nu vei avea nevoie de definitia genului dramatic! Nici epic, nici liric...
Uite, eu cunosc un arhitect foarte bun.Mi-a proiectat si mie casa, ce sa mai...E tare in domeniu.Si nu stie asa de multe despre Eminescu.Noci despre Caragiale.Si nici despre Sadoveanu.
I-a invatat penteu examene,dupa care i-a dat uitarii.
Cum spuneam, scoala dopeaza copiii cu informatii inutile, care nu ii pregatesc in niciun fel pentru cariera din viata adulta.
E bine sa stii cine e Caragiale, cateva exemple din operele lui, eventual si sa le fi citit...
Asta nu inseamna ca descurajez cititul si cultura.Nu,in niciun caz! Si eu citesc mut, chiar imi place.Un om care nu citeste e pierdut in societatea noastra, nu e in stare sa scoata doua cuvinte cum trebuie.
Totusi, teoria asta care se preda la scoala reprezinta un mare 0.La ce ti-e bun sa cunosti caracteristicile genului dramatic si cum sa argumentezi apartenenta unei creatii literare la acesta?
Astea ar trebui introduse la facultatea de litere, strict acolo.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Devreme ce am trecut BAC-ul cu media 9.45(cu 9.20 la limba romana) nu cred ca esti in stare sa comentezi.Nu ai nici jumatate din varsta mea, iti dau semnat ca ti-as putea fi si tata.
Iar eu am invatat(ca toata lumea) toate aceste lucruri doar pentru examen. Dupa aia am preferat sa le uit.

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

Daca te tot intereseaza profilul domeniului meu de activitate, hai ca-ti satisfac si curiozitatea asta.
Sunt profesor de sport si consilier psihologic.Lucrez in 2 domenii paralel si concomitent, intrucat imi permite timpul.
Eu am terminat prima oara facultatea de psihologie, dupa care am urmat 3 ani cursurile facultatii de ed. Fizica si sport.
Lucrez in aceeasi scoala si ca profesor, si in calitate de consilier psihologic.
Stiu ce vorbesc, am avut cazuri de elevi surmenati si bagati in abisul depresiei de programa scolara.Si aici ma refer la elevii care iasu scoala in serios, nu cei care habar n-au ce e aia o tema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Deci la o discuție despre cel mai mare dramaturg al nostru, respectiv al literaturii universale, matale vii cu teoria chibritului pe care o știe ca pe poezie orice elev certat cu cartea. Cine a întrebat aici despre utilitatea cunoștințelor despre care ai scris tu romanul ăla tembel de mai sus?

| JackR a răspuns (pentru BlueDark):

Se numeste "anvergura intelectuala". Dar trebuie sa ai suficienta curiozitate si vointa ca sa ti-o dezvolti. Este un non-sens sa mergi pe ideea ca fiind bun intr-un domeniu, nu trebuie sa incerci sa afli si ce se intampla dincolo de peretii laboratorului, salii de curs, uzinei etc. Si, mai ales, sa incerci sa afli de ce se intampla sau ce parere au avut sau au altii despre asta.
Nu este vorba de rolul scolii. Scoala nu te invata mare lucru, doar iti arata calea spre optiunile pe care le ai. Ce alegi, ce faci dupa ce "dopajul" se termina, este strict o optiune personala.
Nu te critic, nu am nici un drept sa o fac, pentru ca nu te cunosc. Doar iti spun cum gandesc eu. Si nu spun ca optiunea mea este cea mai buna. Dar este cea mai buna pentru mine!

| JackR a răspuns (pentru BlueDark):

Cum spuneam, sa uiti a fost optiunea ta. Sa aflu cat mai mult, este optiunea mea. Nu trebuie sa ne intalnim in piata mare si sa ne luam la pumni pentru ca suntem diferiti. Este loc destul pe planeta, si pentru cei ca tine, si pentru cei ca mine.

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

Exact.Imi place mentalitatea ta, esti asa mai...Pasnic.
Iar eu cum sunt mai vulcanic, iti puneai mintea la incercare si nu ieseai viu laughing

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

Asta nu inseamna ca nu am cultura generala(daca asa ti-am lasat impresia).
Sunt pasionat de istorie, am citit titluri importante, dar sunt impotriva retinerii de informatii fara rost.Adica ori e pasiune, ori e profesie.Ce e pe langa astea 2 e degeaba.
De asta ti-am spus toate aceste lucruri.
Dar scoala incarca elevii cu informatii inutile uneori.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa,mai...Nu ma cert cu tine.

| JackR a răspuns (pentru BlueDark):

Pasnic?! Mda... Multi si-au lasat pielea, facand aceeasi greseala ca tine. Dar "lupta", de orice fel ar fi ea, trebuie sa aiba un motiv si un scop clar. Sa incerc sa te conving de ceva, nu este un motiv si, in mod cert, nu un scop. Asa ca, prefer sa ma "retrag".

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

Bine faciwinking