| almamaria29 a întrebat:

Care a fost cea mai scazuta temperatura din lume?

dau funda!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Temperatura a fost depistata de sateliti, satelitii nu sunt chiar atat de precisi precum termometrele de pe suprafata adica e ca si cum ai merge pe strada si ai vedea ca intr-un apartament cineva sta in tricou si tu zici, ala are in casa 22 de grade dar poate avea mai mult sau mai putin. citeste inca o data dar si pe wikipedia sa vezi ca scrie, nu este sigura temperatura de -93.2°C si -93, 2 este o temperatura mai mica decat -89, 2, nu mai mare tongue

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns (pentru zurick):

Mda afara e cald si eu scriu prostii.
''Antarctica este insa permanent tinuta sub observatie iar masurarea temperaturilor se face constant pe intreaga sa suprafata cu ajutorul satelitilor. Iar cea mai scazuta temperatura din lume s-a situat la valoarea de -93, 2°C (!) in ziua de 10 august 2010, pe un platou din zona central-estica a Antarcticii, la o altitudine de 3.900 de metri, coordonatele exacte ale locului in care a fost masurata cea mai scazuta temperatura de pe glob fiind 81, 8° latitudine sudica si 59, 3° longitudine estica.''
SURSA:http://intrebari-si-raspunsuri.ro/cea-mai-scazuta-temperatura-din-lume/

| zurick a răspuns (pentru RB26DETT):

Am gasit si mai mare -93, 2°C

| zurick a răspuns (pentru RB26DETT):

Chiar dacă e săptămâna altfel(sau cum s-ar mai numi)tot am învățat ceva nou deci mulțumesc.Mă bucur că mai există oameni care să-ți spună că
greșești fără să te-njure.

| RB26DETT a răspuns (pentru zurick):

Temperatura a fost depistata de sateliti, satelitii nu sunt chiar atat de precisi precum termometrele de pe suprafata adica e ca si cum ai merge pe strada si ai vedea ca intr-un apartament cineva sta in tricou si tu zici, ala are in casa 22 de grade dar poate avea mai mult sau mai putin. citeste inca o data dar si pe wikipedia sa vezi ca scrie, nu este sigura temperatura de -93.2°C si -93, 2 este o temperatura mai mica decat -89, 2, nu mai mare tongue