| Perversul69 a întrebat:

Care ar fi sensul vietii?

11 răspunsuri:
| Kyttynna a răspuns:

Sensul vietii este acela de a procrea, a construi si de a lasa ceva in urma sa si fiecare om isi lasa amprenta asupra vietii intr-un fel pozitiv sau negativ.

| Dilibache a răspuns:

Laba

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. Cunoasterea de sine
2. Identificarea, cat mai amanuntita, a "locului de unde venim"
3. Acceptarea de sine si "aflarea rolului" in forma materiaa
4. Intelegerea "misiunii", a scpului (fara conotatie religioasa) vietii materiale
5. Continuarea perfectionarii, in vederea participarii la echilibrul armonios universal

| RAY a răspuns:

Nu stiu, viata e prea fragila ca sa ma gandesc la asta, azi esti maine numai esti,zilnic aud de pers care mor de cancer,ce sa mai spun,personal inclin spre a invata ca fiind scopul vietii, a invata stiinta, a descoperi natura prin stiinta, dar si reproducerea, supravetuirea sunt importante

| Seroquel a răspuns:

Cautarea fericirii si a te bucura de viata.

| Cristall155 a răspuns:

Sensul veții ar fi acel de a transmite viață, adică copiii, de a lasa urme de bunatate urmaşilor nostri.

| Roxin a răspuns:

Sensul vietii nu are un standard. Este definit de fiecare in functie de convingerile sale, de realizarile pe care si le doreste, de scopuri, mod de viata.
Ceea ce pentru mine poate insemna un adevarat sens in viata, pentru tine poate sa insemne o mizerie si tot asa.
Cu alte cuvinte, e relativ.

| Nemessys a răspuns:

Sa descoperi lumea, sa iti irosesti 12 ani la scoala care cica de ajuta... stai pana-ti gasesti un job din care traiesti decent, iti gasesti pe cineva, faci plozi, ii educi (sau cel putin asa ar trebui), ai grija de ei, pana cand pleaca ei la casele lor si cand o sa fii la pensie o sa aiba si ei grija de tine pana mori.

De fapt. modul asta de viata il are aproape TOATA LUMEA.
Si sincer nu vad eu ca asta sa fie rostul vietii.
Dupa parerea mea sensul vietii e sa o traiesti la maxim, sa fii fericit, sa faci ce-ti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii capata o forma definita abia la sfrasit.Pana atunci e in curs de formare, se modeleaza permanent in functie de mentalitatea si convingerile fiecaruia.

| cristi202 a răspuns:

O vorba zice ca: sa sadesti un pom, sa zidesti o casa si sa faci un copil.
Sa iubesti si sa fii iubit.

| Adiq a răspuns:

Nu exista asa ceva, faptul ca noi suntem aici ne face sa credeam ca avem un scop.