| AdrianaM a întrebat:

Care au fost cele 3 mari descoperiri geografice?

2 răspunsuri:
| Irinnaaa a răspuns:

1. In1487, BARTOLOMEU DIAZ, in slujba regelui Portugaliei, DESCOPERA CAPUL BUNEI SPERANTE, deschizand drumul spre Oceanul Indian, Asia de Sud si Sud-Est.

2. In 1492, incercand sa ajunga in India, evitand "ruta Portugheza" din Atlantic, CRISTOFOR COLUMB DESCOPERA AMERICA.

3. Intre anii 1519 si 1522 are locPRIMA CALATORIE IN JURUL LUMII, initiata de FERDINAND MAGELLAN ( in 1521 el descopera insulele Mariane si Filipine).

| George_Cristian_1990 a răspuns (pentru Irinnaaa):

rolling on the floor) le ai luat dupa alta pag big grin
p.s:nu te supara