| jdavy209 a întrebat:

Care au fost mai rai: Comunistii sau Nazistii

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Dpinde cum ii evaluezi. Comunistii au omorat mai multi, nazistii au omorat oamenii in moduri mai interesante, alegerea e la tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nazistii!

| johnnny123 a răspuns:

Este ca si cum ai intreba "Ce este mai rau, sa fii gazat sau sa fii impuscat in ceafa?"

| Zuzu1991 a răspuns:

Momentan, nazistii, au omorat evrei in draci la nivel industrial, au cucerit cu tancuri in stanga si dreapta, au distrus orase pana la temelii (Varsovia) si au lasat mostenire o ideologie care si in ziua de azi e foarte seducatoare pentru unii, d'aia avem placeri de gen dreapta extrema, neonazisti samd

overall, comuistii, evident, au saracit pana la sange intreaga Europa de est, au omorat dar mai ales torturat in ultima rautate dizidenti politici, auzi, cat de ULTIMUL NENOROCIT
****ULTIMUL NENOROCIT****
poti sa fi sa torturezi in inchisoare pe unul care nu a facut nimic decat a fost parte dintr-un partid pe care il urasti, si cand in sfarsit moare, il duci repede la infirmerie sa il resusciteze ca sa il poti tortura in continuare... sa numesti asta doar atrocitate e o insulta pentru cuvantul atrocitate, pentru ca mult mai nenorocita ca o simpla atrocitate
samd... umplu 15 pagini cu nenorocirile comise de comuisti

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Nazistii au avut o influenta pentru o perioada destul de scurta, dar au reusit sa faca atrocitati imense despre care am auzit cu totii. State comuniste exista si in prezent. Deci comunistii au avut un impact negativ mare asupra mai multor oameni decat au avut nazistii. Inclusiv in prezent in China se intampla lucruri foarte grave despre care nu prea se vorbeste, pentru ca China este o mare putere la nivel mondial. Si in Rusia, care este structurata ca o democratie, se intampla lucruri care nu au legatura cu democratia. E o poveste lunga pe tema asta. Dar in principiu istoria a demonstrat ca libertatea este cel mai important si binevenit lucru atunci cand vine vorba despre sisteme de guvernare. Nici sistemul democratic nu este perfect, dar e cel care ofera cea mai multa libertate oamenilor. Si ca sa raspund intrebarii tale: nazistii au fost mai rai, dar comunistii au avut un impact mai mare fiind activi pe o perioada mai mare de timp.

| 2420 a răspuns:

Comuniștii.

Privește modul groaznic în care trăiesc în prezent cei din coreea de nord.