| NykOleta_4479 a întrebat:

Care credeti ca este diferenta dintr-o carte si ecranizarea acesteia?

10 răspunsuri:
| medex3 a răspuns:

Cand citesti o carte ai impresia ca intri in aceea carte si ca totul este in fata ta. Poti sa intelegi mult mai bine si poti sa atingi si sa simti tot ce se petrece in cartea aceea.Filmul este o alternativa ieftina si idioata de a iti face sa te mai uiti odata si sa nu mai citesti

| Kassandra1408 a răspuns:

Ecrenizarea prezinta viziunea producatorului si nu a scriitorului. \Carte iti provoaca imaginatia, te face sa nu o mai lasi din mana. FIlmul te distreaza pentru o ora si ceva dar cam atat.

| Anileda a răspuns:

Pai atunci cand citesti o carte acolo totul este complet cu detalii cu tot... iar in film se exclud unele parti.

| L a răspuns:

In unele filme numele personajelor e foarte schimbat.de ex in Filmul despre cartea Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, diferenta ar fi urmatoarea:cel care face filmul isi pune propria amprenta, si mai poate sa schimbe anumite detalii.hee hee.

| Ana-Maria94 a răspuns:

In carte totul este mult mai amanuntit si mai fascinant, pecand in filme nu da chiar asa de detaliat sunt doar secventele importante.

| Black_Cherry a răspuns:

Cartea are mai multe detalii. daca vezi filmul mai inati si apoi citesti cartea iti poti imagina cum arata personajul

| buburuzaucigasa a răspuns:

Pai este o diferenta mare. Una este cand incerci tu sa iti imaginezi personajele dupa descrierile din care si alta cand iti sunt dati deagata, in film actorii nu pot exprima toate sentimentele pe care le traieste in acel moment personajul pe care il interpreteaza si tot asa.

| ViseColorate_4467 a răspuns:

Cartea este mai detaliata, in schimb filmul are doar subiectul pe scurt, de asemenea detaliile pe care le are cartea o face sa fie mai palpitanta, in schimb filmul poate deveni plictisitor. Un film in vizionezi in maaxim. 3 ore, in schimb o carte iti ia sa o citesti chiar si 2-3 saptamani.big grin

| dtte a răspuns:

Cartea este mai ampla, mai detaliata, iti prezinta pana si cele mai mici emotii, trairi, gesturi
! Pentru ca iti poti permite "luxul" de a o citi intr-o luna, spre deosebire de ecranizare, care are o limita de timp si iti prezinta actiunea mai "in mare", punand in evidenta doar ceea ce este mai important!

| Boo a răspuns:

In carte lucrurile sunt prezentate, descrise mai amanuntit.ecranizarea te ajuta sa iti imaginezi decorul in care se desf actiuneahappy