| me1oo a întrebat:

Care credeti ca este semnificatia detaliilor spatio-temporale cuprinse in povestea lui harap-alb

Răspuns Câştigător
| geografgeograful a răspuns:

1. Podul este un loc de trecere intr/o alta lume, o proba initiatica in care fiul de crai evolueaza din stadiul de neofit in stadiul de matur. Mai exista in basm alte doua poduri: cele pe care trec albinele si furnicile
2. Padurea labirint este tot o proba pe care daca ar depasi/o singur, fiul de crai si-ar dovedi maturitatea. Tocmai pentru ca e imatur, are nevoie de un ajutor pentru a iesi din labrinit si acesta se dovedeste a fi spanul.
3. Fantana/grota este simbol al nasterii si al renasterii, loc in care fiul de crai moare ca om de rang inalt si renase ca sluga a spanului primind numele de Harap-Alb.

Nu stiu exact daca asta ai dorit dar daca ai nevoie de ceva spune-mi ca am lectia in caietu de romana!

1 răspuns:
| Stelistul_Andreiutsu_1999 a răspuns:

Mai pe inteles