| bleakk a întrebat:

Care credeti ca reprezinta cea buna modalitate de imbogatire a vocabularului in engleza pentru un roman? Eu, de exemplu, cand citeam un text era posibil sa am cuvinte pe care nu le cunosc si apelam la dictionar si probabil cuvantul respectiv ramanea stocat in memorie. Insa pentru unul care e la inceput, cum credeti ca trebuie sa faca ca sa memoreze si in acelasi timp sa-si translateze cuvintele dintr-o limba in altele pentru a le intelege si folosi.

2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Trebuie sa ai o baza pe care de obicei o capatam la scoala, dupa sa incepem sa citim povesti, nuvele, lecturi mai usoare si daca nu stim cuvinte sau expresii sa le notam si sa le cautam, cel mai bine sa ne facem un caiet ca un mic dictionar si citind le vom mai regasi si le vom invata usor si tot asa plus vizionarea filmelor in engleza fara subtitrare

| Andrei7520152 a răspuns:

Ajuta foarte mult sa prinzi limba eng de la o varsta frageda. Aia care urmaresc desene animate in lb engleza in copilarie o prind mult mai usor la maturitate, ca deja sunt familiarizati cu limba. De la 12-14 ani in sus citesti in lb engleza lecturi simple sau te uiti la filme / seriale subtitrate in limba romana. pana termini liceul o sa ai o engleza perfecta.