| alleadina a întrebat:

Imi puteti spune va rog prin ce mijloc de imbogatire a vocabularului s-au format cuvintele: frumoaso si tainic?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Frumoaso-acest cuvant s-a format prin derivare de la cuvantul de baza"frumos" + sufixul "o"
tainic-s-a format prin derivare de la cuvantul de baza "taina"+suf "ic"

3 răspunsuri:
| Fluture98 a răspuns:

Frumoaso=s-a format prin derivare de la radacina cuvantului ''frumos''+sufixul ''aso''
tainic=s-a format prin derivare de la radacina cuvantului ''taina''+sufixul''ic'' (astept funda daca ti-am fost de ajutor

| Raul_Pop_Northern_1964 a răspuns:

Imi puteti spune care sunt mijloacele de imbogatire a vocabularului?

| iulianboyka a răspuns:

Frumoaso-acest cuvant s-a format prin derivare de la cuvantul de baza"frumos" + sufixul "o"