| SecretLover10 a întrebat:

CAre dintre voi stie niste initiale pentru basme?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
"A fost odată ca niciodată, că de n-ar fi nu s-ar povesti..."
"A fost odată ce a fost, că de n-ar fi fost, nu s-ar pomeni..."
"Fost-a, fost, ce-a fost,/Că de n-ar fi fost/Nici acum n-ar fi/Şi s-ar povesti,/Dar fiindc-a fost şi este/ De-aceea se povesteşte."
"Zice c-a fost odată..."
"O fost, o fost, că dacă n-ar fi fost, nu s-ar povesti, nici eu a lehăi, ca un purice-a plesni. Şi eu nu-s de când poveştile; îs mai încoace cu vreo două-trei zile. Poveştile pe la poartă treceau când pe mine mama mă făcea. Ş-am luat şi eu una de coadă ş-am zvârlit-o peste poartă şi ţ-o spun amu dumitale. " (Trişti Copil şi Iniia Diniia, culeasă de Alexandru Vasiliu, în colecţia Basmele românilor, volumul IV).
Te aştept pe http://lecturirecenzate.ro/