| AnDutZzA020 a întrebat:

Care e definitia cuvantului "voievod"?
Funda

2 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

1. (în Evul Mediu) Titlu purtat de domnii Moldovei și Țării Românești, precum și de conducătorul Transilvaniei (sec. XII-1541); domn, vodă; p. ext. principe; persoană care avea acest titlu. 2. (înv.) Comandant de oaste; căpitan. ♦ (în credința ortodoxă creștină) Căpetenie a cetelor de îngeri. 3. Mai-marele unei cetăți, al unui ținut; guvernator; p. ext. boier de rang mare. 4. Căpetenie a unei cete sau a unui sălaș de țigani Funda?

| bogddy25 a răspuns:

Pune aceasta intrebare si pe http://www.school-online.clictopic.com