| AndutzaAndu a întrebat:

Care e diferenta dintre biografie si bibliografie?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Biografia esteo scriere in care se expune si se comenteaza viata unei persoane.De ex.:Viata lui Mihai Eminescu "de George Calinescu
Bibliografia este, in sensul ei cel mai general, o lista a lucrarilor unui autor sau a scrierilor referitoare la o anumita problema. Orice manual, orice lucrare stiintifica, oricare ar fi domeniul tratat are la sfarsit o bibliografie, adica o lista a cartilor sau articolelor consultate de autor in vederea elaborarii proprie-i lucrari.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Biografia se refera la viata unei persoane, iar bibliografia la lucrarile scrise de acea persoana.

| JeSa a răspuns:

Biografie despre viata unei pers., iar bibliografie - descriere de specialitate a lucrărilor unui autor sau a lucrărilor referitoare la o anumită problemă.

| ady2607 a răspuns:

"bli" intre "bi" si "ografie".:d

| Jupiter a răspuns:

BIOGRAFÍE, biografii, s. f. Expunere (scrisă și comentată) a vieții unei persoane. [Pr.: -bi-o-] – Din fr. biographie.
BIBLIOGRAFÍE, bibliografii, s. f. 1. Descriere de specialitate a lucrărilor unui autor sau a lucrărilor referitoare la o anumită problemă. 2. Carte care cuprinde o bibliografie (1). 3. Ramură a bibliologiei care se ocupă cu descrierea, aprecierea, sistematizarea și răspândirea publicațiilor. 4. Material informativ asupra unei probleme. [Pr.: -bli-o] – Din fr. bibliographie.
www.dexonline.ro

| blue_butterfly a răspuns:

Biografie = un fel de CV
Bibliografie = scrierile de unde te-ai inspirat sa-ti faci CV cat mai profi happy

| moscraciun_4112 a răspuns:

De ce sa te deranjezi tu cautand pe dexonline daca poti deranja pe altii intrebandu-i?