| crazyinlove a întrebat:

Care e diferenta dintre engleza britanica si cea americana?

Răspuns Câştigător
| SisMusic a răspuns:

Nu este o foarte mare diferenta mai sunt cateva diferente cramaticale!
Cum ar fi in engleza britanica mama se spune mother pe cand in cea americana mom sau tata in engleza britanica se spune father si in americana dad!big grin
In rest nu sunt mari diferente astea sunt cateva dar mai este si de accent!big grin
Bafta in continuare!winking

6 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Din engleza britanica a derivat cea americana, america este colonie britanica.
In principiu americanii au alt accent decat englezii, englezii au un accent mai funny si de fapt in mare britanie sunt mai multe "dialecte" si accente.

Britanici folosesc de asemenea si alte forme ale cuvintelor si au un vocabular mai elaborat.

In esenta este mai dificil sa intelegi un britanic decat un american, dar este o limba mai frumoasa.

| RememberToSmile a răspuns:

Pai accentul, pronuntia si unele cuvinte difera de ex movie-film, car-auto, color-colourhappy

| LeM a răspuns:

In primul rand difera la pronuntie. Dupa cum stim britanicii au o engleza mult mai "eleganta" atunci cand prinunta, pana si frazele pe care le spun sunt mult mai complexe. Cea americana este ceva mai simpla, mai "lejera" propozitiile simple pronuntia simpla ( un exemplu ar fi filmele, sau chiar muzica). Sper ca te-am ajutata. big grin

| SisMusic a răspuns:

Nu sunt mari diferente decat cateva cramaticale si de accent!
Cum ar fi mama in engleza britanica este mother cand in cea americana este mom! Iar la tata in engleza britanica este father ear in cea americana dad!
In rest nu prea sunt doar mici chichite!big grin
Bafta in continuare!winking

| AmELiA100000 a răspuns:

Ce categorie ciudata... Ok diferenta e de accent...

| FloreaVicentiu97 a răspuns:

E si diferenta la a spune ca am ai un frante, in engleza americana spui :I have a brother
si in cea britanica para : i got a brother