| Sasukesmecherul a întrebat:

La facultate, care este diferenta intre licenta, masterat, doctorat?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Difera atat ca si continut si se desfasoara treptat si cronologic dupa cum urmeaza :
Licenta-Master-Doctorat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Licenta sunt cursurile pe care le faci pentru a absolvi o facultate.

masterul este o perfectionare intr-un domeniu pe care l ai studiat in timpul anilor de licenta.

doctoratul este specializarea suprema daca pot sa ii spun asa si implica sa predai in mediul universitar si sa faci cercetare pe anume domenii. doctoratul te ajuta doar daca vrei o cariera universitara

| Catrice a răspuns:

Nu poți face doctorat fără master și master fără licență.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Catrice):

Această afirmație e falsă, se poate face doctoratul doar cu licența, dar condiția este ca domeniul să aibă peste 6 ani la facultate.
De exemplu la medicină și medicina dentară, se poate intra in studii de doctorat (pentru cine dorește a lucra ca profesor universitar) dar la aceleași facultați balneofiziokinetoterapia, studii de asist(a) medical trebuie sa treaca prin master.
Unii doctori(deoarece or terminat faculatea de medicină au titlul de doctori/medici) intra in studiile de doctorat doar pentru a deveni profesori universitari sau își gasesc vocația pe parcurs in acel domeniu, intre timp ce alții se duc spre doctorat si specializare, sunt medici care fac și doctorat și rezidențiat.

| Catrice a răspuns (pentru bookofknowledge):

Rezidențiatul e masterul pentru medicina. Fără el nu faci doctorat.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Catrice):

Nu are nici o treabă, sunt doctori care fac doctoratul în același timp cu rezidențiatul, si foarte mulți care se duc imediat după licență. La medicină și medicină dentară numărul mai mare de ani compensează lipsa masterului(pe site-ul universitații de medicină scrie foarte clar: „„Au dreptul să participe la concursul de admitere pentru studii universitare de doctorat absolvenţi ai studiilor universitare de master şi absolvenţii cu diplomă de licenţă sau echivalentă, eliberate până în anul absolvirii primei promoţii de licenţă organizată în conformitate cu prevederile Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările şi completările ulterioare (învăţământ de lungă durată)."

„Potrivit prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, diploma de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialiate. În consecinţă, titularii diplomelor de studii superioare de lungă durată au dreptul să se înscrie la studii universitare de doctorat fără oligativitatea de a mai parcurge ciclul II de studii universitare de master."

link: pentru a vedea sursa: https://www.umft.ro/admitere-doctorat-2021/

Deci nu e obligatoriu masterul dacă faculatea dacă domeniul are 6 ani (ceea ce înseamnă că farmacia dacă vrea doctorat are nevoie de master)

| Furnicuta000 a răspuns:

Dupa ce termini cei 3-4-5 sau 6 ani de facultate (depinde cat dureaza fiecare) primesti o diploma de licenta. Apoi daca vrei sa faci master mai faci inca 2 ani la aceeasi facultate sau la alta facultate (poti sa iti alegi tu). Masterul poate fi de aprofundare sau poate fi in alt domeniu. Dupa master daca vrei sa studiezi in continuare poti face doctoratul care dureaza 3 ani (poate dura si mai mult daca nu esti foarte destept) dar e foarte greu, nu oricine reuseste sa faca doctoratul, as spune ca doar cei cu adevarat pasionati de domeniu.
Cei care aleg sa faca doctoratul, il fac pentru ca vor sa devina profesori universitari sau vor sa li se deschida mai multe usi in marile companii

| Frank51 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aș preciza o chestie, în practică nu vei face masterul în alt domeniu ci în domeniul tău de interes... Iar doctoratul nu ți-l cere vreo companie ci doar instituțiile universitare, de regulă.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Frank51):

Da, nu cer companiile dar e bun daca vrei sa fii mai cu mot si sa ajungi rapid la o functie de conducere laughing

| bookofknowledge a răspuns:

Depinde de ceea ce întrebi, toate sunt lucrări științifice, dar numele lor, depinde de nivelul de studii pe care încerci sa le acumulezi, la licență faci studii de licență, la master studii de master, ...cred că ai înțeles ideea. Eu sunt la studii de licență, deci nu prea am ideea care e diferența între cele 3, dar am citit pe net faptul că la în anii de doctorat oamenii învață lucruri cum ar: cum să țină discursuri, etc. și nu este la fel de multă materie(ar putea depinde de facultate si profil, am citit ceva random de net) însă este foarte importantă imaginea, vorbitul cursiv, etc.