| VIKZ a întrebat:

Care e diferenta intre Limbi moderne aplicate Franceză si Limba şi literatura franceză?

2 răspunsuri:
| KaterinaРомановский a răspuns:

Profilul de Limbi Moderne Aplicate (LMA) pregătește traducători, nu se face deloc literatură, ci doar traduceri, fonetică, gramatică etc., pe când profilul de Literatură pregătește doar profesori (nu poți lua ștampila de traducător cu acest profil) și se axează pe literatură, fiind mult mai ușor decât la LMA.
Răspunsul dat de Airia este greșit!

| Kalhya a răspuns:

Din cunostintele mele diferenta este ca Limba moderna aplicata franceza este aplicata in ziua de azi ( adica folosind cuvinte moderne ) iar limba si literatura franceza consista in literatura franceza de la inceputuri pana in ziua de azi, este limba franceza aplicata scriitorilor. Sper ca te-am ajutat