| МŶĶÁŶ a întrebat:

Care e formula pentru a calcula media la mate sau la rom cu tot cu teza?

Răspuns Câştigător
| Diidiiana a răspuns:

Uite pasii:
1-se face media notelor
2-se inmulteste cu 3
3-se aduna teza
4- se imparte la 4
5 -rezultatul e media!
funda?big grin

39 răspunsuri:
| Lora_6439 a răspuns:

Media notelor (in afara de teza) o inmultesti cu 3, aduni teza si imparti totul la patru.

| kicsihari23 a răspuns:

Aduni notele pe care le ai, imparti rezultatul cu numarul notelor, dupa aceea inmultesti cu trei pui teza si imparti cu patru , rezultatul va fi media ta happy. Sper ca ai inteles cum se face big grin.

| KikiRiki98 a răspuns:

Aduni toate notele, le imparti la cate sunt, inmultesti cu 3, aduni cu teza si imparti la 4
Succes:* Sper ca ti-am fost de ajutor! big hug
Funda?:O3 big grin

| playwithmylife a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt apoi le inmultesi cu 3 +teza, totul impartit la 4

| Freshz a răspuns:

Media notelor inmultita cu 3 aduni teza rezultatul il imparti la 4.

| Andreea_8588 a răspuns:

Media aritmetica a notelor din oral ori 3 plus teza impartit la 4

| Dakota a răspuns:

Deci faci media notelor de la oral. Apoi inmultesti numarul dat cu 3, aduni teza, iar apoi imparti la 4.

| clau123 a răspuns:

Aduni toate notele le imparti la cate sunt ori 3 plus teza impartit la patru

| kitten15 a răspuns:

Media aritmetica (a notelor) o inmultesti cu 3, aduni cu Teza apoi imparti rezultatul la 4.
(3 x MA + TEZA) : 4 = Medie finala
de ex. ai notele 8, 9, 10,8,9 si 9 in teza ai asa :
{[(8+9+10+8+9):5] x 3 + 9} :4 =.

fundabatting eyelashes?

| alexutza_7838 a răspuns:

Trebuie sa aduni toate notele tale la materia respectiva fara teza, iar suma obtinuta o imparti la cate note ai fara teza. Rezultatul il aduni cu teza si imparti la 2. Sper ca te-am ajutat.

| Millanteria a răspuns:

Pai ...depinde ce note ai...de ex: ai 7, 8, 9,10-le aduni (iti da 34) apoi imparti 34 la cate note ai(bine, nu 34, depinde de notele tale-care este suma lor)34:4=8,5. Dupa ce ai facut asta, aduni ce ti-a dat(in acest caz 8, 5) cu nota din teza(care de exemplu e 9)-8, 5+9=17,5. Acum imparti 17, 5 la 2 si iti iese media.
P.S. Am incercat sa fiu cat mai explicita.

Răspuns utilizator avertizat
| NightCrowler a răspuns:

Toate notele adunate le imparti la cate sunt. Rezultatul il inmultesti cu 3 si aduni nota de la teza si iar imparti la 4.

| Dannyjj a răspuns:

Formula pentru medie+teză este:
faci media notelor(fără teză), adică:
aduni notele şi împarţi la numărul lor şi rezultatul este MEDIA NOTELOR.
Apoi rezultatul MEDIEI NOTELOR înmulţeşti cu 3+nota pe care ai luat-o în teză şi împarţi la 4(cu 4 pentru că mai înainte ai înmulţit cu 3, iar teza valorează un sfert din media finală).

| BloodPrison a răspuns:

Simplu este 3 ori media notelor plus teza împărţit la 4

| addictedToBitches a răspuns:

(media notelor-fara teza) inmultit cu 3 + teza impartit la 4

Răspuns utilizator avertizat
| Alexutza_5219 a răspuns:

Iti calculezi media la oral dupa aceea aduni cu teza si imparti la doihappy

| elenabzz a răspuns:

Aduni notele si le imparti la cate sunt. numarul il inmultesti cu 3, aduni teza si imparti totul la 4. explicit?

| AlEsWeEt a răspuns:

Media notelor(suma notelor impartite la nr lor)inmultit cu 3 + teza : 4(funda?)

| fluturas a răspuns:

Media notelor fara teza inmultesti cu 3 + teza impartesti la 4

| MissBeer a răspuns:

(Suma notelor impartita la numarul lor inmultit cu 3 + teza) tot impartit la 4.

| zuzulina78 a răspuns:

Faci media notelor apoi o inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4 ( fundita?batting eyelashes )

| briquette a răspuns:

Notele din oral sau teste adunate, impartite la cate sunt * 3 +teza : 4

| maryook a răspuns:

Aduni notele (fara teza), le imparti la cate sunt, inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4winking

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Scz ca nu-ti raspund prea corect dar stiu doar cum se calc media cu note normale : aduni toate notele, le imparti la cate sunt si ai media! Uite TOT ce stiu e ca teza e 25% din medie mai mult nu stiu SORRY!

| Chiuaua a răspuns:

Media notelor din oral, inmultit cu 3, adunat cu teza, impartit la 4.

| razvan05 a răspuns:

Faci media notelor(sa zicem ca ai 8, 10, 5) apoi le aduni (8+10+5=23), le imparti la cate sunt (23:3=7,66). dupa care rezultatul notelor il inmultesti cu 3 (7, 66x3=22,98), aduni nota de la teza cu media notelor (22, 98+8-nota de la teza), dupa care imparti la 4(22, 99+8=30,99; 30,99:4=7,74) =>ca media la o materie este 7, 74->8 succes!

| DUTCH a răspuns:

Suma notelor de la oral impartit la numarul lor. rezultatul il inmultesti cu 3, apoi aduni ce ai obtinut cu nota din teza si imparti la 4. aceea va fi media ta semestriala