| anonim_4396 a întrebat:

Deci profu de mate o zis ca imi da media 6 daca imi calculez ce nota imi mai trebuie sa imi iese 5.50 (notele sunt : 5, 4, 6, 5, 7, 5 si in teza 5) imi spuneti (si calcula) ce nota imi trebuie sa imi iese 5.50 (aproximativ)? va rog, profu de mate o zis nu babeste ci prin formula matematica... dau o funditaaa mare!

Răspuns Câştigător
| AnToOniiia a răspuns:

Te ajut eu cu mare placere happy Cum media la matematica&romana se calc asasad3xmedia de la oral+teza):4 ==) media ta de la oral este (4+5+6+5+7+5):6=5.33; apoi o inmultesti cu 3 si aduni la rezultat 5 si totul imparti la 4 astfel (5.33*3+5):4~(aprox egal)5.25. Conform regulii generale, formula mediei tale(ca sa iti iasa 5.50) este (3x+5):4=5.5, unde x=media ta la oral si apoi il afli pe x. Inmultesti relatia cu 4 si rezulta 3x+5=22==)3x=17==)x=5.66. Apoi iti aduni toate notele de la oral si iti iese (32+y)7=5.66, unde y=nota care iti mai trebuie(si inmultesti cu 7 pentru ca u ai 6 note plus ink una, adica cea care iti mai trebuie). Din ultima ecuatie rezulta ca 32+y=5.66*7==)y=7.62 adica 8. Iti mai trebuie un 8 happy Scrie`i profului asta pe o foaie si dpa ce iti maresti media te ast cu o FUNDA big grin

6 răspunsuri:
| AnToOniiia a răspuns:

Cum media la matematica&romana se calc asasad3xmedia de la oral+teza):4 ==) media ta de la oral este (4+5+6+5+7+5):6=5.33; apoi o inmultesti cu 3 si aduni la rezultat 5 si totul imparti la 4 astfel (5.33*3+5):4~(aprox egal)5.25. Conform regulii generale, formula mediei tale(ca sa iti iasa 5.50) este (3x+5):4=5.5, unde x=media ta la oral si apoi il afli pe x. Inmultesti relatia cu 4 si rezulta 3x+5=22==)3x=17==)x=5.66. Apoi iti aduni toate notele de la oral si iti iese (32+y)7=5.66, unde y=nota care iti mai trebuie(si inmultesti cu 7 pentru ca u ai 6 note plus ink una, adica cea care iti mai trebuie). Din ultima ecuatie rezulta ca 32+y=5.66*7==)y=7.62 adica 8. Iti mai trebuie un 8 happy Scrie`i profului asta pe o foaie si dpa ce iti maresti media te ast cu o FUNDA big grin

| stefan22 a răspuns:

Media ta deocamdata este 5.25.Trebuie sa iei un 8 ca sa iti iasa media 5.53. Succes!

| miky_5010 a răspuns:

De un 8 ai nevoie si se calculeaza asa:suma notelor/(impartit) la nr lor ori 3 + teza impartit la 4winking sper ca te-am ajutat

| 985436982 a răspuns:

Deci deocamdata iti iese 5.24
Daca ai lua un 8, ti-ar iesi media 5.53
Nu stiu sa calculez doar babestelaughing

| Christian_4155 a răspuns:

Prin ce formula vrea? Da si tu cu presupusu' o nota si calculezi media sa vezi cat iti iese big grin

| madalinutza_3485 a răspuns:

Cu nota 8