| Antonia_6316 a întrebat:

Care e mai buna, facultatea de farmacie din Timisoara sau cea din Craiova?

1 răspuns:
| lumy5 a răspuns:

Buna, nu prea stiu multe despre cea din Timisoara, dar pot sa-ti spun ca la farmacie in Craiova e cam bataie happy. in sensul ca sunt f putine locuri la buget (parca in jur de 20) si au fost destui ani cand cu 9.7 intrai la taxa. Si o chestie urata pe care am auzit-o despre ea e ca in anul 1 se face mate cu un prof care (in lipsa de ceva bani) da note mici (daca stii- stiu pe cineva care a terminat mate info si avea numai 9si 10 in liceu, peste 9 la mate la bac si nu a vrut sa dea nimic, a invatat si a luat 7). dar este un caz izolat.
Un atuu dupa parerea mea este faptul ca daca ai intrat la taxa, poti sa redai admiterea anul viitor si daca intrii la buget, scapi de taxa, trecerea se face automat, in anul viitor.
Din pacate, despre cea din Timisoara nu pot sa-ti spun mare lucru.
Insa, din ce am observat eu, Timisoara are un centru universitar mai bine pus la punct. Si, ca o completare, se doreste, nu stiu daca s-a si realizat, unirea facultatii de medicina, farmacie si a politehnicii, apoi si a universitatii de vest, pentru a se forma cel mai mare centru universitar din sud-estul Europei.

Oricum, orice alegere ai face, multa bafta!