| anonim_4396 a întrebat:

Care e obiectul de studiu al economiei politice?

1 răspuns:
| DMV a răspuns:

"Economia politică a fost termenul original pentru studiul producţiei, acţiunilor de vânzare şi cumpărare şi a relaţiilor acestora cu legile, vămile şi guvernul. Aceasta s-a dezvoltat în secolul al XVIII-lea ca un studiu al economiilor statelor. Spre deosebire de teoria fiziocraţilor în cadrul căreia pământul era văzut ca o sursă a bunăstării tuturor, economiştii care studiau economia politică au propus teoria valorii muncii (introdusă pentru prima oară de John Locke, dezvoltată mai târziu de Adam Smith şi de Karl Marx), conform căreia munca este o sursă reală de valoare. Economiştii preocupaţi de economia politică au atras, de asemenea atenţia asupra dezvoltării accelerate a tehnologiei, al cărei rol în relaţiile economice şi sociale a devenit foarte importantă." (Wikipedia)

Practic, daca inveti cum afecteaza miscarile politice scena economica.
Ex: daca Pruteanu renascut zice ca redefineste cuvantul "Salut", dandu-i sensul de "petrol", atunci Lukoil o sa schimbe numele in "LukSalut" si o sa schimbe toate reclamele din tara, o investitie care va fi cuprins in pretul benzinei, deci acesta va urca. Pretul benzinei urca, atunci este afectata negativ economia, creste inflatia, care duce la hotararea lui Isarescu de a face nu stiu ce samd.