| sykifriki a întrebat:

Care erau prietenii lui harap alb?

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Cei cinci prieteni fabuloşi: Ochilă ("care vede toate şi pe toţi altfel de cum vede lumea cealaltă: numai pe sine nu se vede cât e de frumoşel."), Setilă ("fiul Secetei, născut în zodia raţelor şi împodobit cu darul suptului"), Gerilă ("o dihanie de om care se perpelea pe lângă foc"), Flămânzilă ("foametea sac fără fund sau cine mai ştie ce pricopseală a fi, de nu-I mai poate sătura nici Pământul") şi Păsări-Lăţi-Lungilă
("fiul săgetătorului şi nepotul arcaşului") îl ajută să învingă
piedicile ivite în încercarea de a o aduce pe fiica împăratului Roş la
curtea Iui Verde-Impărat. Aici sunt întâmpinaţi cu toate onorurile, dar
fata împăratului Roş îl respinge pe spân şi dezvăluie celor de faţă
taina că Harap-Alb este adevăratul nepot al lui Verde-împărat.