| Crisssssssss a întrebat:

Care este analiza verbului clasa a 7 a?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La VERB PREDICATIV= conjugare, diateză (la diateza reflexivă se precizează pronumele reflexiv și cazul), modul, timpul, persoana, nr., funcția sintactică.
Ex. Mă gândesc= vb predicativ, conj. a IV-a (a se gândi), diateza reflexivă (cu pronumele reflexiv "mă" în caz acuzativ), mod indicativ, timp prezent, pers. I sg., funcția sintactică predicat verbal

La VERB COPULATIV, conjugare, diateză, mod, timp, persoană, număr
Ex: Ea a ajuns elevă.
a ajuns= verb copulativ, conj a III-a ( a ajunge), mod indicativ, timp perfect compus, pers a III-a sg

VERBUL LA MOD NEPREDICATIV = conjugare, mod, funcție sintactică
Ex: E ușor a scrie.
a scrie= verb la mod infinitiv, conjugarea a III-a, funcția sintactică subiect

| Theodora292001 a răspuns:

Verb = persoana, numar, timp, mod, predicativ/copulativ, (daca e copulativ zici si despre numele predicativ numarul, modul, genul )