| DutzyX a întrebat:

Analiza verbului 'sai-i dau' va rog.
Funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sa-i dau (corect)
verbul este doar să dau (fara "i")
verb prdicativ, conj I ( a da), diateza activă, pers.I, Sg., forma afirmativă

i= pronume personal, forma neaccentuată, pers III sg, gen masc., caz dativ, functia sint. compl. indirect (ti l-am analizat si pe"i" de la "sa-i dau")

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru floresdemayo):

La pronume sa stii ca poate fi si gen feminin : sa-i dau ei

| floresdemayo a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Stiu ce zici, dar pronumele personal la persoana a III are gen, rezulta din context. Niciodata nu se analizeaza fara gen.

11 răspunsuri:
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Analiza construtia 'Sunt-t an-alfabet' va rog.

| floresdemayo a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Dar... ce naiba-i cu fotografia ta? Ce-ai pătit?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru floresdemayo):

Am fost la salon.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

SA DAU= prediva verbal, esprimat prin verb, timp prezent, mod conjunctiv, persoana 1, nr singular.
cand conjugi zici doar SA DAU, -I e pronume si se conjuga separat:
-I=complement indirect, exprimat prin pronume personal, forma neaccentuata, pers. 3, nr singular.

FUNDA?

| floresdemayo a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Verbul are patru conjugari, are trei diateze (activa, pasiva, reflexiva) pe care tu nu le-ai specificat. Ai facut o analiza de clasa a V-a, verbul are si formă: afirmativa si negativă, care se invata inca din clasele primare!

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai dreptate. Nu am mai conjugat un verb de 1 an si jumatate

| floresdemayo a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Am predat limba romana copiilor din clasele V-VIII, timp de doi ani, in timpul facultatii. Apropo, tu esti eleva?

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru floresdemayo):

Elev

| Martyka a răspuns:

Ai scris gresit...ori l-ai luat gresit se poate doar "sa-i dau" din care se analizeaza doar "sa dau" care e vb pred la conjunctiv timp prezent pred vb! funda!?big grin