| Ivannaa a întrebat:

Care este aria patratului cu perimetrul de 36 de centimetri?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Trebuie să rezolvi tu.
Dacă perimetrul este 36, împarţi perimetrul la cele 4 laturi, ca să obţi lungimea unei laturi.
Numărul obţinut îl ridici la puterea a -2a, şi aşa afli aria.

Formule:
Aria pătratului: A=x*x
Unde x este lungimea laturii

Aria Dreptunghiului
A=x*y
Unde x ---> lungimea
y------> lăţimea

Pa, pa!

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

81 cm2. Perimetrul (adica suma laturilor) = 36. Impartit la 4 laturi (ca un patrat are 4 laturi egale) = 9 cm latura. Suprafata este obtinuta prin ridicarea la patrat a unei laturi (adica facand o opertie de inmultire a unei laturi cu ea insesi), adica 9 cm X 9 cm = 81 cm2. Ti-am explicat babeshte.

| Just4Joker a răspuns:

1296 M2

| persseuss a răspuns:

81, aria =latura la patrat,
perimetru =4*latura,
patratul tau are latura de 9 cm
cum arie e l*l, 9*9=81cm

| Anonim225 a răspuns:

Afli mai intai o latura:36:4=9
Aria=9*9=81

| TuDoR07 a răspuns:

Aria patratului este l(latimea) la puterea 2 adica 36la puterea 2=1296 cm(centimetri)patrati... funda?

| Dumitriu_Diana_1991 a răspuns:

Pai...imparti perimetrul(36)la laturile patratului(in numar de patru) apoi ridici rezultatul obtinut la puterea a 2-a=36:4=9 a ridica la putere inseamna a inmulti numarul cu el insusi de 2 ori 9x9=81