| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai grea limbă din lume?

Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Chineza, Japoneza si Araba la scris, la vorbit nu e asa de greu de vorbit pe cand daca vrei sa vorbesti Franceza fluent, trebuie sa vorbesti pe nas, si nu toti(inclusiv eu) putem…
La vorbit cea mai grea mi se pare Rusa si Armeana.

29 răspunsuri:
| nazi111 a răspuns:

Asta depinde in ce regiune ne-am nascut.Pentru noi romanii cele mai grele limbi sunt limbile orientale gen indoneziana, armeana, araba. Funda?

| nazi111 a răspuns (pentru SimizRobert26):

Eu am invata-to foarte usor...

| denisa1213 a răspuns:

Chineza

| Derkes a răspuns (pentru SimizRobert26):

Greșești enorm de mult.Germana e cea mai ușoară limbă pe lăngă Chineza, Thailandeza sau Japoneza

| Nicholle_Anne_1993 a răspuns:

Chineza /japoneza laughing)))

| SimizRobert26 a răspuns (pentru nazi111):

Bravo, eu am dat limba Germana ca exemplu ca pare grea big grin

| SimizRobert26 a răspuns (pentru Derkes):

Ok, din nou, am data ca exemplu ca pare grea.
Eu nu am facut Germana

| RoxanaY a răspuns:

Cred ca chineza si japoneza. Poate ca e usoara de vorbit, dar de scris si de citit este enorm de greu. Semnele acelea greu de facut pe care nici cu stim cum se citesc... Groaznic. Cred ca asta este cea mai grea limba.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Aberdeen a răspuns:

Eu cred ca rusa... Dar e clar ca toate raspunsurile de aici sunt subiective.

| AvalohAlyn a răspuns:

Chineza,japoneza si rusa parerea mea.

| LTAA a răspuns:

Limba care ti se pare tie cea mai grea happy

| NellieLovett a răspuns:

Limba de balenahappy

| Andreea6996 a răspuns:

Cea pe care iti este greu tie sa o inveti! happy

| Derkes a răspuns (pentru NellieLovett):

Balenă albastră rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Limbile asiatice si mai ales chineza (are cateva mii de semne).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chineza.

| xionutz12 a răspuns:

Chineza, Japoneza, Koreana.
Alfabetul se învață în clasele 1/4, chiar și în 5/8.

| Clorox a răspuns (pentru Derkes):

Japoneza este foarte usoara, in cateva luni am invatat multe doar din cateva anime-uri.

| Clorox a răspuns (pentru Derkes):

Araba este foarte grea, nu mai zic de kurda... Cand am auzit-o pe mama vorbind am ramas mut rolling on the floor

| Kingsley a răspuns:

Cele mai grele sunt cele care te obliga sa inveti un nou alfabet gen: rusa, chineza, japoneza.

| AndreeaKawaii2005 a răspuns:

Japoneza, chineza, araba, POLONEZA, PORTUGHEZA, GERMANA
incearca sa le inveti! happy

| Doc_Marty_1998 a răspuns:

Thailandeza.

| mousesipc123 a răspuns:

Chineza/japoneza. au niste semne pe care nici nu stiu sa le fac si nici sa le citesc. nu inteleg nimic. cred ca astea sunt cele mai grele limbi. intrebarea nu e reawinking

| Lola05 a răspuns:

Cea pe care nu o poți învăța happy

| Ionut_Florin_Constantin_1988 a răspuns:

Mandarina. nu cred ca exista persoana sanatoasa la cap care sa ma contrazica.

| Groller_Robert_1986 a răspuns:

Limba maghiara este cea mai grea