| Cristtiane a întrebat:

Care este cea mai mare insula din Europa? Creta sau Rhodos?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, referitor la Groenlanda, nu cred că pot fi de acord cu tine. Acum vreo 50 de ani în urmă, cînd am făcut eu liceul, am învățat că, din punct de vedere teritorial Groenlanda aparține Americii de Nord și nicidecum Europei. Ea aparține, e adevărat, Danemarcei( nu știu exact care este statutul său politico -administrativ) și în ce fel dependentă de Danemarca, dar teritorial aparține Americii de Nord. Un teritoriu aflat la cîteva zeci sau sute de kilometri de America de Nord și la peste 5000 de kilometri de Europa în niciun caz nu putem să afirmăm că aparține Europei.
Așa îmi indică și atlasul geografic general pe care îl am eu în casă chiar dacă editat în urmă cu 40 de ani.
Scrie clar, negru pe alb, Groenlanda face parte din teritoriul America de Nord.
Și, ca să nu zic eu vorbă mare, cred că în ultimii 50 de ani nu s-a produs nicio mutație în poziția suprafețelor de pămînt pe Terra.
Mă scuzi dacă nu pot fi de acord cu tine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici una si nici alta. Cea mai mare insula europeana este Groenlanda, urmata de Marea Britanie.

| Cristtiane explică (pentru Ioandelasal):

Ma refeream la un concurs, acestea sunt variantele de raspuns....ma rog merci oricum

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristtiane):

Creta este mai mare. Trebuia sa specifici asta in intrebare, ca este vorba de care este mai mare dintre cele doua.

| Ioandelasal a răspuns (pentru corolav):

Stiam ca apartine de Danemarca si dupa asta m-am orientat in raspuns, daca verificat geografic.

| corolav a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dragă prietene, referitor la Groenlanda, nu cred că pot fi de acord cu tine. Acum vreo 50 de ani în urmă, cînd am făcut eu liceul, am învățat că, din punct de vedere teritorial Groenlanda aparține Americii de Nord și nicidecum Europei. Ea aparține, e adevărat, Danemarcei( nu știu exact care este statutul său politico -administrativ) și în ce fel dependentă de Danemarca, dar teritorial aparține Americii de Nord. Un teritoriu aflat la cîteva zeci sau sute de kilometri de America de Nord și la peste 5000 de kilometri de Europa în niciun caz nu putem să afirmăm că aparține Europei.
Așa îmi indică și atlasul geografic general pe care îl am eu în casă chiar dacă editat în urmă cu 40 de ani.
Scrie clar, negru pe alb, Groenlanda face parte din teritoriul America de Nord.
Și, ca să nu zic eu vorbă mare, cred că în ultimii 50 de ani nu s-a produs nicio mutație în poziția suprafețelor de pămînt pe Terra.
Mă scuzi dacă nu pot fi de acord cu tine.

| Edward_5128 a răspuns:

Groenlanda