| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai bun mod de a învăța limba engleză la un nivel măcar mediu, cât să poți conversa ușor și să înțelegi un vorbitor nativ?
Recunosc că am o problemă când vine vorba de "listening", am avut-o dintotdeauna...și era frustrant, mai ales în liceu, când părea că toți înțeleg în afară de mine. laughing Eram ochi și urechi, dar tot nimic.
La Bac, la competențele lingvistice am obținut la Reading și Writing B2, la Speaking B1, iar la Listening A2. Știu că e slăbuț, dar chiar mi-ar plăcea să înțeleg și să vorbesc cu adevărat limba engleză.
Pentru cei ce deja fac acest lucru, cum ați reușit?

17 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

CEL MAI BUN MOD DE A INVATA ORICE LIMBA DE PE PLANETA ACESTA ESTE LA EA ACASA! in tara respectiva unde oamenii nu voresc de cat imba Rusa sau Germana sau Engleza
Mergi acolo fii voluntar la Green Pace cauta ceva fundatii crestine mergi cu ei la biserica meri cu ei la bar
cazeaza-te la o persoana care vorbeste doar Engleza
cat sa te coste o camera cu chirie 100 lire/ luna cat sa te coste mancarea cel mai putin cu putinta ca tii mai faci si tu o ciorba poti sa incerci sa mananci doar o singura farfurie de ciorba la o masa si sa bei o singura cutie de cola dietetica ca e mai ieftina
bine mananci 3 mese pe zi
nu iti trebuie neaparat sa mananci carne in fiecare zi
asa te vei constrange ca sa pui mana pe dictionar
citeste dictionarul de mai multe ori macar sa ai cuvintele in creier
degeaba vreti sa spui si tu ca ai nevoie de o filiera sa faci un filet pe stanga
cand nu stii cum se spune la filiera
importat este sa stii cum se numesc toate obiectele din activitatea ta
daca esti electrician cabluri mufe clesti patenti penesete letcon lipitura fludor sacaz... aparat de masura amperi volti frecveta...
daca esti secretara blonda sa stii sa spui toate lucrurile de care tu ai nevoie zi de zi
pentru ca cu cat stii mai multe cuvinte in limba respectiva cu atat te ajuta sa vorbesti la inceput ca din topor dar barimi ai idee care ar fi cuvintele respective
sa stii sa spui eu am fost, eu am facut, ei ele, noi voi, suntem, sunteti, veti fi, o sa faceti, o sa fac, o sa facem, o sa faceti, o sa faca, aici, acolo,...

DAR FOARTE IMPORNTAT ESTE SA STAI IN CARCIUMA
ESTE FOARTE IMPORTAT SA STAI ACOLO UNDE OAMENII SUNT MULTI SI FAC CEVA impreuna si vorbesc
sunt diverse cluburi de socializare
poti sa te oferi voluntar la biserica sa aranjezi scaunele sa uzi florile si sa iesi cu ei la gratare si fripturi pe banii lor ca tu esti roman si nu ai ce sa pui
poti sa mergi in misiuni crestine cu 99 la suta englezi in india africa cine stie ce tari si acolo nu ai incotro de cat sa te manance balaurul trebuie sa inveti.

eu am invatat limba rusa in carciuna
am alocat 3 luni de zile fara sa fac nimic de dimineata de cand rasarea soarele pana la ora 12 noaptea cand ma dadea afara trageam de cate o bere un mic o amsie un peste afumat in carcuma
si stateam la masa cu rusii care isi pierdeau timpul pe acolo
apoi daca tot nu aveam somn mai mergem si stateam de voba cu cate un cersator care fusese profesor universitar conferential cercetator stiintific la viata lui dar ajunsese sa locuiasca in gara
asa ca imi povestea istorie omul mai stia si putina engleza
mai stia si putina franceza
si unde vedea ca nu inteleg cuvantul imi spunea acelasi lucru in limba franceza si in engleza si in germana pentru ca omul stia multe limbi.
nu ii sub aprecia pe cei care stau pe strazi pentru ca nu poti sa stii niciuodata ce a fost omul respectiv la viata lui
apoi in alta zi mergeam sa stau de vorba cu o baba care facea pe pestele si avea niste pitipoance la treaba
dar pe mine nu pitipoacnele ma ointeresa ci faptul ca baba respectiva avea timp sa stea la bere mereu la aceeasi masa si pentru o halba de bere vorbea cu mine in limba rusa chiar si 2 ore
apoi ma duceam la unii care aveau patiserie cofetarie bucatarie si le reparam cuptoarele malaxoarele si toate echipamentele la preturi extraordinar de mici doar doar sa stau pe acolo prin bucatarie pe la ei zile intregi sa vorbesc cu bucatarii sa ma invete sa fac mancare sa ma invete cuvinte ce tin de bucatarie
apoi am mers a o fundatie crestina concordia poti sa o gasesti si tu pe internet acesta fundatie concordia primeste voluntari in toate tarile trebuie sa te inscrii la ei pe site
au case de copii si azile de batrani si in Anglia
asa ca poti sa gasesti gratis cazare si foarte foarte putina mancare de la ei dar ai cazare ca la hostel extraordinar de curata si inveti engleza pregatind masa mancarea pentru cei ce stau la azil, incercand sa te joci cu copii sau supraveghindui pe cei ce ar trebui sa isi faca temele.
apoi cauti fundatii cum ar fi green pace si crucea rosie mergi la ei te inscrii ca voluntar tot timpul stai scai pe capul lor ca si cel mai mare stres cosmar al lor sa nu poata sa dea un vant fara tine
cand merg la proteste tu sa fii primul cand merg in excursii sa le cari bagajele cand merg sa cerseasca bani fonduri donatii tu sa cari cutile cu bani
cand merg sa imparta pliante tu sa fii fruntea
si asa poti sa colaborezi cu cat mai multi cu putinta
apoi cand inveti mai multa engleza poti sa megi la un hotel care are si o mica terasa sa iti dea voie sa debarasezi tu mesele in speranta ca o sa te lase si pe tine sa trandavesti pe o canapea la barul lor ca acolo vin multi oameni si tu daca stii putina engleza le poti completa fisa pentru cazare faci cateva lire maruntisi gen o medie de 4 lire / formular completat
si tie 4 lire iti ajung sa mananci ceva sau iti ajung sa iti mai iei o bere sa poti sa stai in continuare acolo la masa de la hotelul respectiv sa te bagi in seama cu oamenii care nu stiu sa isi complecteze formularul pentru cazare.
TREBUIE SA TE FERESTI DE FIRME CU ROMANI unde se vorbeste limba romana pentru ca asa iti pierzi timpul aiurea.
poti sa te angajezi la UBER EATS adica sa duci mancare acasa la oameni direct cu bicicleta tu poti sa nu stii nici un fel de limba
pentru ca acolo nu este nevoie sa stii sa vorbesti in engleza ci doar sa fii un caraus bun
si cand ajungi la om cu mancarea multi dintre ei se plictisesc si or sa fie dispusi sa vorbesca cu tine cam 20 % dintre ei au chef de vorba de bauta de fumat cu cineva si sunt singuri.
poti sa te angajezi la o tipografie sa faci curat si acolo toti or sa vorbesaca doar in engleza si iti castigi ceva banuti dar nu te angaja 8 ore / zi
poti sa megi sa cauti pictori artisti plastici prin parcuri ca astia sunt ca si cluburile si stau de vorba toata ziua si mananca impreuna si fac excursii impreuna
pentru ca azi e targ intr-un oras maine e targ in alt oras
asa ca tu te bagi caraus la unul dintre ei doar pentru mancare si cazare si daca iti da voie sa vinzi si tu ceva sa iti dea 10% din vanzare.
asa cand stai la bauta zeci de ore cu ei de ii uita Dumnezeu pe scaun la taraba de rasare soarele din nou si ei nici ca nu au plecat de acolo ci au stat de vorba
asa ca si tu vei invata ceva engleza.
doar asa fiind constrans poti sa inveti engleza

| Lucian4 a răspuns (pentru RxTx):

Saracu, mai aveai loc de scris! sau te preseaza timpul?

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Cum poti invata daca nu stii ce inseamna acele cuvinte, eu cunosc persoane care sunt de ani de zile in uk, Germania si nu stiu engleza, creierul memoreaza indiferent unde e

| Lucian4 a răspuns:

Asculta sky news si euronews pe Youtube

| Izomer a răspuns:

Buna!
Incearca Babbel.com
Eu m-am apucat de italiana si pot spune ca am facut progrese mari.

| RAY a răspuns:

1, sa inveti cuvinte noi
2, sa conjugi verbe si cu subs, adj creezi propozitie
3, sa asculti desene animate
4, sa citesti frati grimm in engleza, traducere cu google
5, sa incerci sa comunici cu nativi

filmele cu traducere nu ajuta creierul tau fiind focusat pe traducere, ce putem face?
pornesti filmul cu bsplayer sau vlc si dai subtitrarea cu 2, 3 secunde in urma, astfel creierul tau memora cuvantul

https://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/TV/2006/1-1000
https://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/TV/2006/1001-2000
https://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/TV/2006/2001-3000

https://pastebin.com/anKcMdvk

https://en.wiktionary.org/......04/1-10000

verbe https://www.talkenglish.com/vocabulary/top-1000-verbs.aspx

https://archive.org/details/German-English_Bilingual_Visual_Dictionary cuv cu imagini
https://subtitrari.regielive.ro/ subtitrari
https://www.cs.cmu.edu/~spok/grimmtmp =fratii grimm, ai putea gasi versiunea in romana si o citesti cu atentie versiunea in ro apoi in eng

https://www.youtube.com/watch?v=FMEr_G7sUiI&ab_channel=DESENEANIMATE desene

uite un canal de desene cu povesti din biblie

https://www.youtube.com/watch?v=rtzVwO1IAe0&ab_channel=al1nuTzu

https://conjugator.reverso.net/conjugation-english.html =conjugi prezentul, trecutul, viitor

gramatica https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=AVYfyTvc9KY&ab_channel=ShawEnglishOnline

simple conversatii https://www.youtube.com/watch?v=ZmUm29fc6nI&ab_channel=AnhNguVIPS

unde vb cu nativi https://disboard.org/servers/tag/english

multa bafta

| Frank51 a răspuns:

Practica este mama invataturii. Iti pot spune 100%, degeaba inveti singur daca nu ai cu cine sa vorbesti, este egal cu zero. Ca sa incepi sa inveti calumea(timpurile, pronuntia, etc), trebuie sa vorbesti cu oameni des(adica zilnic sau macar la cateva zile, si nu cateva minute, macar cateva ore), abia cand incepi sa discuti o sa vezi cat de slab esti de fapt si cat te chinui sa scoti cateva vorbe(asa e la inceput, apoi evoluezi repede).

Daca iti place foarte mult iti recomand sa iei cursuri, iar ca sa practici in timpul liber trebuie sa vorbesti cu oameni, ori cu prieteni ori cu turisti, ideea este sa vorbesti foarte des.

Eu am "reusit" (in ghilimele pentru ca niciodata nu voi vorbi limba engleza perfect), fiindca vorbeam cate 7-8 ore pe zi pe teamspeak cu niste englezi(ador accentul ala) timp de 5 ani, apoi am intrat la o facultate in engleza si vreau sa continui master tot pe engleza.

| Sofer a răspuns:

Eu am învatat oarecum engleza urmărind multe filme și înțeleg perfect ce spune dar mai greu pe comunicare pentru ca nu am făcut vreun curs sau sa învăț sa vorbesc cu vocea engleza.

| Ineys a răspuns:

Gaseste pe cineva cu care sa vorbesti in engleza. Daca nu ai pe nimeni, ia-ti Discord si sigur gaseste pe net canale unde vorbeste lumea in engleza. Poti intra acolo si sa vorbesti cu ei. Poate sunt chiar romani care fac asta fix din motivul tau, sa invete mai bine engleza.
E cea mai rapida metoda.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru unii poate fi usor pentru altii mai greu. Eu de mica ma uitam la clipuri pe Youtube, cam 2-3 clipuri pe zi, imi placea foarte mult. Mi-au luat vreo 10 ani ca sa inteleg tot ce se vorbeste, mi s-a parut foarte greu. La scoala engleza pe care o invatam mi se parea infima, in rest nu aveam cum sa invat decat ascultand oameni vorbind in engleza pe net. Dar sa o vorbesti nu vei reusi cu adevarat decat vorbin la propriu cu oamenii.

| StrongHeart a răspuns:

Meditatii de pe la 5 ani,citit mult,scris, ascultat muzica, vizionat filme, seriale.
Nu e niciodata prea tarziu sa inveti o lb noua, deja engleza e ceva banal pentru multi romani.

| RKBlue a răspuns:

Cauta un profesor(profesoara) de engleza pentru meditatii.
Mama mea(care stie engleza) a facut meditatii o vreme, petru a isi exersa si imbunatati nivelul(vorbeste cu nativi datorita locului de munca, insa uneori mai avea probleme cu termenii mai tehnici muncii ei)
Uita-te la seriale.De preferat de comedie.De ce? Nu te vei concentra asupra actiunii ca la un serial de drama,actiune, detectiv,etc(Married with children,Friends, Seinfield,etc)
Uita-te in romana, dar fii atenta la cuvinte.

Urmareste canale de Youtube in engleza.Ce iti place? Care e pasiunea ta? Ce te atrage?
Cauta canale de Youtube care fac lucruri sau au legatura cu ceva ce iti place.
Ai aici o lista cu canale de Youtube care mi se par amuzante si interesante.
Comedie:Karolina Żebrowska,Frank James,Translator Fails, George Mason,Rection Time,Pewdiepie,Kurtis Conner

Engleza: English with Lucy
Activism si altele:Hunter Avallone,Sydney Watson, Blaire White
Stiri si "barfe":anna oop
Lucruri interesante:MsMojo
The Infographics Show
Cheia e sa asculti, sa incerci sa intelegi, si apoi asculti a doua oara, dupa ce ai cautat cuvintele pe care nu le-ai inteles.

Fa exercitii.
Daca poti, fa exercitii de tip Cambridge.Sunt bune.

Foloseste site-uri in engleza.
Twitter, reddit si quora.

Citeste in engleza.De la Biblioteca(daca e una la tine in localitate) sau cumparate(eu asa prefer)
Daca nu, poti sa citesti carti online.

Urmareste pagini in engleza(de meme-uri, informatii, hobby-ury, etc.) pe Instagram.

Nu e usor sa inveti o limba straina, dar da rezultate si te va ajuta mult.Succes!

| SERIALS a răspuns:

La fel si eu vreau sa invat bine engleza. Cred ca trebuie sa te inregistrezi pe o aplicatie Tandem unde poti comunica cu nativii. Priveste filme si seriale in engleza cu subtitrari in engleza. Uite videoclipuri pe Youtube. Scrie, citeste, e important sa o faci in fiecare zi cate putin, decat o data sau doua ori pe saptamana cate 2-3 ore.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu e un exemplu bun, dar mare parte am invatat din jocuri si seriale nesubtitrate. Am avut totusi si aplicatii, Duolingo cica e ff bun dar te plictisesti repede.

| Pantagruel a răspuns:

Wacky Racers, ***!

| Onisim10 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cat mai mult in engleza, sa te uiti la videoclipuri in engleza, si tot engleza, pana iti dai drumul la vorbit.

| BecSpart a răspuns:

Stiu engleză foarte bine. Am învățat uitându-mă la clipuri pe yt în engleză, jucându-se jocuri mp cu englezi, vorbind cu englezi. Am învățat engleză de peste tot înafara de școală.