| FrumoasaTa a întrebat:

Care este deosebirea dintre Colegiul National (doar asa) si Colegiul National Tehnologic sau Economic etc etc. Lectiile sunt diferite sau cum? Care e deosebirea?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca primul colegiu este unul care apartine filierei teoretice ( cu profil uman si profil real)--- trebuie sa te informezi ce profile are!
In privinta ultimelor doua, acestea denumesc colegii din filiera tehnologica ( cu profil tehnic si profil servicii).
Vezi, in Lege, cele 3 filiere :http://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-31

Intre cele 3 filiere exista deosebiri in ceea ce priveste disciplinele predate cat si numarul de ore /disciplina predata---deosebirea este mai pregnanta in ciclul superior al liceului (clasele 11-12 ).

| iepurascufundita a răspuns:

Este cam unu si acelasi lucru